Zapraszamy do Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na wykład poświęcony kobiecym doświadczeniom pracy przymusowej na rzecz Trzeciej Rzeszy. Wydarzenie towarzyszy obchodom 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wstęp bezpłatny - do pobrania darmowe wejściówki.
Praca przymusowa stanowiła najbardziej powszechne doświadczenie Polek i Polaków w okresie II wojny światowej. Doświadczenie niejednolite, dla jednych będące synonimem cierpienia i opresji, dla innych, przeciwnie, przyczynkiem do rodzinnych anegdot o „ucieczce z robót”, czy o zabawnych obyczajach „rodziny bauera”.
Tematem wykładu będzie specyfika kobiecego doświadczenia pracy przymusowej na rzecz Trzeciej Rzeszy, które stało się udziałem prawie 470 tysięcy Polek. Choć większość zatrudniano w rolnictwie, wiele polskich kobiet skierowano także do niemieckich fabryk, ogrodów, czy do gospodarstw domowych, gdzie pracowały jako pomoce domowe lub opiekunki niemieckich dzieci.
Wykład poprowadzi Marta Pawlińska, absolwentka Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorantka SDNH UW w dyscyplinie Historia. Przygotowuje doktorat pt. ,,Polki w niemieckich domach – losy polskich dziewcząt i kobiet skierowanych do pracy przy niemieckich rodzinach w latach 1939-1945′′.
Szczegóły na stronie Izby Pamięci.