Krzysztof Wodiczko: Głosy pamięci - otwarcie wystawy

02.10.2023 16:00 - 02.10.2023 18:00
Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy, Wolska 168
Wnętrze Izby Pamięci - ciemne pomieszczenie doświetlone światłem z pionowych świetlików
Izba Pamięci | Autor: Tomasz Kaczor

2 października w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy zostanie uroczyście otwarta wystawa stała - audiowizualna instalacja Krzysztofa Wodiczki „Głosy pamięci”. Upamiętnia ona ofiary Powstania Warszawskiego oraz opowiada o tragicznych losach ludności cywilnej stolicy. Projekt został objęty honorowym patronatem Prezydenta Warszawy.

Krzysztof Wodiczko to jeden z najważniejszych współczesnych artystów wizualnych. Urodził się w Warszawie, jest wykładowcą warszawskiej ASP, MIT i Harvard Graduate School of Design w Bostonie, autorem projekcji multimedialnych, instalacji w przestrzeni publicznej oraz tekstów teoretycznych.

Najnowsza realizacja Wodiczki – instalacja wizualno-dźwiękowa „Głosy pamięci” – opowiada o tragicznych losach ludności cywilnej Warszawy, jej odwadze, cierpieniu i pomocy udzielanej żołnierzom Powstania.

To poruszający przekaz na temat ofiary poniesionej przez mieszkańców miasta wysiedlanych z domów i mordowanych w masowych egzekucjach. Praca stworzona specjalnie na wystawę stałą w Izbie Pamięci wpisuje się w twórczość Krzysztofa Wodiczki, który od lat postuluje „odwojnienie kultury” i angażuje się w działania antywojenne.

Instalacja „Głosy pamięci” stanowi centralny punkt pawilonu Izby Pamięci. Przestrzeń sali wystawowej wypełniona jest relacjami świadków nazistowskich zbrodni oraz ich bliskich. O doświadczeniu wojny opowiadają zarówno cywile, żołnierze, jak i młodsze pokolenia, które do dziś noszą piętno tamtych wydarzeń. Wśród nich znaleźli się m.in. Wanda Traczyk-Stawska i Tadeusz Rolke. Tematem projekcji są osobiste relacje osób dotkniętych traumą Powstania Warszawskiego. Zestawione ze sobą opowieści tworzą wielowymiarowy i nieoczywisty obraz Warszawy 1944 roku. Zarejestrowanym relacjom świadków towarzyszą obrazy płomieni poruszanych dźwiękiem ludzkiego głosu.

Pracę „Głosy pamięci” zrealizowano we współpracy z Fundacją Profile i Ambasadą Niemiec. Wystawa finansowana przez Miasto Stołeczne Warszawa oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec. Projekt został objęty patronatem honorowym Prezydenta m.st. Warszawy.