null

Jak powstawały książki, gdy nie było nawet długopisu? – warsztaty dla dzieci towarzyszące wystawie Sztuka na zawsze...? w ASP

Drukuj otwiera się w nowej karcie
08.10.2022 12:00 - 08.10.2022 14:00
Zdjęcie dziecięcych dłoni kaligrafujących piórem.
Jak powstawały książki, gdy nie było nawet długopisu?

Jubileuszowa wystawa Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie to jedna z największych na przestrzeni ostatnich dekad prezentacja spektrum działań konserwatorskich - efektów pracy kolejnych pokoleń konserwatorek i konserwatorów związanych z Wydziałem.

Uczestniczki i uczestnicy warsztatów będą mieli okazję wypróbować narzędzia dawnego i współczesnego skryby. Ćwiczenia rozpoczną się od pisania patykiem oraz piórem gęsim, następnie zaprzyjaźnimy się ze stalówką i obsadką maczanymi w kolorowych atramentach. Każda osoba uczestnicząca w warsztatach będzie miała okazję zobaczyć i dotknąć papirusu, pergaminu oraz papieru czerpanego. Dowiemy się skąd się wziął atrament, z czego i jak go przygotowywano, a nawet jak zrobić własny w domu oraz dlaczego pisanie długopisem jest... niezdrowe. Poznamy też historię dawnej książki!

Wszystkie dzieci otrzymają specjalnie zaprojektowane kolorowanki przedstawiające dawne, niezbędne przy procesie tworzenia książki, zawody: skrybę, iluminatorkę, introligatora. Zajęcia mają na celu zachęcenie młodych ludzi do dbania o swój własny charakter pisma.

Warsztaty dla dzieci 6+.

Informacje o warsztatach na stronach Akademii Sztuk Pięknych

Sprawdź lokalizację na mapie