null

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Napaść na Ukrainę skonfrontowała nas z przemocą na skalę, jaką trudno było sobie wyobrazić. Dotyka to wszystkich, ale w sposób szczególny osoby, które na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą, są rodzicami. To na ich barkach spoczywa rozmowa z najmłodszymi, mierzenie się z ich emocjami i przede wszystkich ich bezpieczne poprowadzenie.

Dział Edukacji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN chce wesprzeć osoby, które pracują z dziećmi, dzieląc się doświadczeniami swoich pracowników i pracowniczek, zajmujących się przez lata edukowaniem o wojnie i szerzej – prowadzeniem rozmów na trudne tematy.  

Na stronie Muzeum znajdują się materiały edukacyjnie, które mogą stanowić punkt wyjścia do bezpiecznej rozmowy z najmłodszymi.

Jest tam m.in opowiadanie "Strasznie strasznie" Pawła Beręsewicza z ilustracjami Aleksandry Artymowskiej dla dzieci uczących się klasach 1-3. Opowiadanie miało mieć swoją premierę 19 kwietnia, a powstało z myślą o obchodach 79. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum zdecydowało się udostępnić je wcześniej ze względu na jego niezwykle aktualną wymowę.