null

Jakie działania w Izbie Pamięci? – konsultacje społeczne

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Fragment Parku Powstańców na Woli, widoczny niski szary budynek, do którego wchodzą dwie osoby.
Widok fragmentu parku

W Parku Powstańców Warszawy na Woli powstaje Izba Pamięci. W tym miejscu pamiętamy o powstańcach i cywilach, którzy zginęli w czasie Powstania Warszawskiego. Do 26 czerwca czekamy na opinie mieszkańców i mieszkanek Warszawy na temat tego, co jeszcze może dziać się w przestrzeni Izby.

„Nigdy więcej wojny” to najważniejsze przesłanie Izby Pamięci, która będzie prowadzona przez Muzeum Warszawy. Będzie ona symbolicznym miejscem poświęconym ofiarom powstania warszawskiego. Upamiętni dziesiątki tysięcy mieszkanek i mieszkańców stolicy, którzy zginęli w czasie walk i masowych egzekucji.

Izbę i wystawy otworzymy w październiku. Poza wystawami w Izbie planujemy pokazy filmów, spotkania, koncerty oraz lekcje. Wcześniej chcemy poznać opinie mieszkańców i mieszkanek na temat tego, jakie działania mogłyby się dziać w tym miejscu.

Konsultacje społeczne

Zapraszamy do rozmowy o przyszłości Izby i udziału w konsultacjach prowadzonych przez Muzeum Warszawy, Fundację Pole Dialogu (pod nadzorem Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy).

Podczas konsultacji chcemy poznać opinie mieszkańców i mieszkanek Warszawy, a szczególnie okolic Woli i Bemowa, na temat tego, co jeszcze może dziać się w przestrzeni Izby.

Porozmawiajmy o tym:

  • jakie tematy warto poruszać w Izbie Pamięci?
  • w jakich aktywnościach chciał_byś tu uczestniczyć?
  • jakie zajęcia i działania związane z historią są dla Ciebie atrakcyjne?

Propozycje zgłoszone podczas konsultacji pomogą dopracować pomysły na działania i aktywności oraz dostosować ofertę do potrzeb i oczekiwań mieszkańców i mieszkanek.

Czekamy na Twój głos

W konsultacjach uczestniczyć można podczas:

  • Spotkań online – 6 czerwca (poniedziałek), godz. 17-19 [na platformie Zoom lub na YouTube];
  • Przy wózku konsultacyjnym – 8, 12, 14 i 23 czerwca [szczegółowe lokalizacje wózka znajdują się na stronie konsultacji];
  • Podczas spotkań dla mieszkańców – 7, 8 i 13 czerwca [szczegółowe daty i miejsca spotkań znajdują się na stronie konsultacji];

Można także wysłać maila na adres konsultacje@poledialogu.org.pl

Konsultacje trwają do 26 czerwa 2022.

Pamiętamy

Izba Pamięci powstaje z inicjatywy Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, którego przewodniczącą jest uczestniczka Powstania Wanda Traczyk-Stawska. Jej otwarcie zaplanowano na 2 października 2022 roku, a więc w Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy.

Kompleks znajduje się na terenie największego cmentarza wojennego w Polsce – Cmentarza Powstańców Warszawy. Składają się na niego dwa odlane z surowego betonu pawilony połączone Murem Pamięci. Na Murze znajdą się ponad 62 tysiące mosiężnych tabliczek z nazwiskami zidentyfikowanych ofiar powstania oraz puste tabliczki symbolizujące ofiary bezimienne. Kontynuowanie mozolnego procesu identyfikacji ofiar, rozpoczętego przez Archiwa Państwowe i Muzeum Powstania Warszawskiego, będzie częścią misji Izby Pamięci.

W głównym budynku znajdują się dwie przestrzenie: Sala Świadectw i Sala Historii. Sala Historii posłuży przedstawieniu losów Cmentarza Powstańców Warszawy i złożonej historii upamiętniania. Będzie także dostosowana do potrzeb programu edukacyjnego dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Więcej informacji można znaleść na stronie konsultacji społecznych.