null

Wyjątkowe urodziny wyjątkowego artysty

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Urodziny aktora Jana Peszka, jubilat trzyma dwa wielkie bukiety róż, dookoła fruwa confetti
Jan Peszek w Teatrze Studio | Autor: Sisi Cecylia

Jan Peszek skończył dziś 80 lat! Urodziny tego wybitnego aktora zbiegły się z rozpoczęciem prób do spektaklu, w którym wystąpi. „Serce ze szkła. Musical zen” na motywach „Królowej Śniegu” Hansa Christiana Andersena i książki „Naku*wiam zen” Marii Peszek to pierwsza koprodukcja Teatru Studio i Teatru im. Słowackiego w Krakowie. Premiera w kwietniu.

Jan Peszek pojawił się w Teatrze Studio na pierwszej próbie do spektaklu w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego. Nie spodziewał się jednak, że spotkanie z zespołem aktorskim przerodzi się w wielką urodzinową fetę. Były życzenia, bukiety kwiatów, wielki tort i konfetti. Na cześć jubilata wygłoszona została laudacja autorstwa Rafała Dziwisza, aktora Teatru im. Słowackiego, życzenia przesłali także minister kulutury i dziedzictwa narodowego oraz prezydent Warszawy. 

Fotorelacja z tego wydarzenia na profilu FB Teatru Studio.

Premiera warszawsko-krakowska

„Serce ze szkła. Musical zen” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego na motywach „Królowej Śniegu” Hansa Christiana Andersena i książki „Naku*wiam zen” Marii Peszek (Wydawnictwo Marginesy) to pierwsza koprodukcja STUDIO i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Wspólne przedsięwzięcie ogłosili dyrektorzy obu teatrów: Roman Osadnik i Krzysztof Głuchowski. Premiera w Warszawie 19 kwietnia. Spektakl będzie grany na obu scenach –Teatru STUDIO i Teatru im. Słowackiego (krakowska premiera planowana jest na wrzesień).

„Serce ze szkła. Musical zen” to spektakl muzyczny, w którym baśniowa rzeczywistość Andersena zderza się z konkretem realnych biografii dwojga uznanych artystów, ojca i córki – Jana Peszka i Marii Peszek.  Czy ja w ogóle jestem zdolny do miłości? – to pytanie, zadane kilka miesięcy po zawale przez Jana, staje się punktem zapalnym do przeprowadzania musicalowej anatomii serca, kochania i miłości.

Jan i Maria Peszek są od lat związani twórczo z Teatrem STUDIO. Marię Peszek warszawska widownia mogła poznać na początku jej kariery teatralnej na przełomie lat 90. i dwutysięcznych, kiedy na scenie STUDIO tworzyła rozpoznawalne i docenione przez krytykę role m.in. w spektaklach Grzegorzewskiego, Cieplaka i Brzozy.

Jan Peszek współpracuje z Teatrem STUDIO od przeszło 40. lat, a ostatnim spektaklem, w którym można było zobaczyć go na tej scenie jest „Powrót Tamary” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego.

Urodziny Jana Peszka, jubilat nad wielkim tortem