null

Jarosław Mikołajewski i Michał Nogaś o nowym przekładzie Dantego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
19.05.2022 19:00 - 19.05.2022 21:00
Zdjęcie książki z złoto szarej oprawie stojącej na szklanym blacie.
Jarosław Mikołajewski i Michał Nogaś o nowym przekładzie Dantego

„Oszaleje – kto tłumaczy Boską Komedię” – już w najbliższy czwartek, 19 maja 2022 o godz. 19:00 zapraszamy do Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie na rozmowę o nowym przekładzie Dantego. Spotkanie będzie również dostępne online.

Redaktor Michał Nogaś będzie rozmawiał z Jarosławem Mikołajewskim, pracownikiem Muzeum, autorem nowego przekładu „Boskiej Komedii” (Wydawnictwo Literackie, 2021). Rozmowa o tłumaczeniu poematu Dantego Alighieri towarzyszy wciąż trwającej wystawie „Zobaczyć gwiazdy – pejzaże Boskiej Komedii” przygotowanej przez Annę Lebensztejn.

Dante – zdaniem tłumacza – nigdzie nie napisał, że świat, o którym opowiada, był snem, czy przestrzenią wyobraźni. Autor „Boskiej Komedii” w niemal każdym wersie zaświadcza, że nie jest fantastą, lecz świadkiem, obserwatorem, reporterem. I jeśli wierzyć tej perspektywie, w 1321, roku śmierci Dantego, w którym ukończył dzieło, ludzie żyjący na ziemi dostali od niego jedyne w historii świadectwo wędrówki przez całe zaświaty, od początku do końca.

Jarosław Mikołajewski i Michał Nogaś o nowym przekładzie Dantego >>>

Sprawdź lokalizację na mapie