null

Co dalej z garbarnią na Okopowej? Spotkanie w CAM Nowolipie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
01.12.2023 18:00 - 01.12.2023 19:30
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej, Nowolipie 25 B
Plakat zapowiadający wydarzenie: Co dalej z garbarnią przy Okopowej?
Spotkanie - 1 grudnia o godz. 18.00

1 grudnia w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie odbędzie się debata poświęcona dawnej garbarni przy Okopowej. Spotkanie poprowadzi Parycja Jastrzębska - historyczka sztuki, redaktorka, edukatorka, kuratorka wystaw, autorka popularnej inicjatywy Tu było, tu stało. Wstęp wolny. Projekt jest współfinansowany przez m. st. Warszawa.

Jakie losy czekają muranowską Garbarnię Temler i Szwede? Niepozorne zabudowania przy ul. Okopowej 78, będące materialną spuścizną po przemysłowej epoce w historii Woli są dziś miejscem o niezwykłym potencjale do rewitalizacji. Wniesiona w latach 1858-1939 r. fabryka jest najcenniejszym reliktem przemysłu garbarskiego w Warszawie, wpisanym w 2010 roku do rejestru zabytków. Historyczne źródła wskazują, że pod koniec lat 70. XIX w. garbarnia Temler i Szwede była najpotężniejszą garbarnią na terenie ówczesnego Królestwa Polskiego.

Rewitalizacja garbarni, która dziś wciąż jest pieśnią przyszłości, wymagać będzie ogromnych nakładów finansowych. Niemniej jednak wartość historyczna, atrakcyjne położenie oraz charakter terenu dają szansę na powstanie wyjątkowego w skali miasta kompleksu. Nasuwa się jednak pytanie, jakiej garbarni chcieliby mieszkańcy i mieszkanki Muranowa? Jak teren ten może się zmienić, biorąc pod uwagę zapisy w planie miejscowym? Jakie są możliwe scenariusze, jeśli chodzi o to, kto będzie garbarnią zarządzał i kto sfinansuje jej rewitalizację? Czy będzie potrzebna remediacja gruntu?

Przyszłym losom garbarni będzie poświęcona debata 1 grudnia w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie. Szczegóły w wydarzeniu na FB.