Jelena Kostiuczenko: Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji
Tłumaczenie Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz
Wydawnictwo Czarne
W putinowskiej Rosji
Osiemnaście reportaży Jeleny Kostiuczenko, dziennikarki śledczej i aktywistki na rzecz osób LGBT, przynosi obraz Rosji całkowicie różny od kremlowskiej propagandy. Ukazuje państwo bezprawia, z milczącą albo skorumpowaną policją. Państwo nietolerancji i zerwanych więzi społecznych. Reporterka dociera do ludzi żyjących w nędzy, poniżeniu, często w beznadziei. Dzicy lokatorzy, bezdomni, narkomani koczujący w melinach, górnicy bez pensji, uczennice narażone na gwałty, homoseksualiści zagrożeni śmiercią – państwo ich zawodzi albo prześladuje. Kostiuczenko zbliża się do nich niesłychanie blisko. Bolesna i przerażająca relacja z pierwszej ręki.
- tak o książce-finalistce mówi jurorka, Elżbieta Sawicka.
Jelena Kostiuczenko
Rosyjska dziennikarka śledcza i aktywistka na rzecz środowisk LGBT+. Publikuje w rosyjskiej „Nowej gaziecie”. Jako pierwsza informowała o proteście Pussy Riot, ujawniła również obecność wojsk rosyjskich na terytorium Doniecka. Z powodu swojego zaangażowania w sprawy społeczne była kilkukrotnie atakowana i aresztowana. W 2013 roku otrzymała Nagrodę im. Gerda Buceriusa za odwagę w pracy dziennikarskiej.
Tłumaczenie - Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz
Autorka reportaży, wywiadów i analiz prasowych, blogerka „Polityki”, tłumaczka z białoruskiego i rosyjskiego. Studiowała w Poznaniu, Warszawie, Mińsku, Charkowie i Moskwie. Uhonorowana nagrodą Amnesty International „Pióro Nadziei” w 2011 roku. Książka „Zabić smoka” została nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego (2016).