null

Jestem baba. Rzecz być może o Annie Świrszczyńskiej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
05.05.2023 19:00 - 05.05.2023 20:30
scena w spektaklu: aktorka, ubrana w kwiecistą sukienkę, siedzi na skrzyni, odchyla się do tyłu, unosi jedną rękę, drugą opiera się. Niebieskie światło w tle.
Katarzyna Faszczewska w monodramie "Jestem baba" | Autor: Magda Ławreszuk

Spektakl to spotkanie z życiem i twórczością poetki Anny Świrszczyńskiej. To opowieść o wielkiej kobiecej sile, która ze smutku tworzy radość, z cierpienia miłość, a z mroku światło. Na monodram w wykonaniu Katarzyny Faszczewskiej zaprasza UCK Alternatywy.

Dzieciństwo Anny Świrszczyńskiej przypadło na pierwszą wojnę światową, młodość na powstanie warszawskie, a większość życia na komunistyczny PRL. Żyła w trudnej rzeczywistości. Otarła się o śmierć. Przeszła wiele kryzysów, ale zawsze ,,brała ją szalona radość, że żyje”. O tej szalonej radości życia, o dostrzeganiu światła w mroku opowiada spektakl “Jestem baba”.

Julian Tuwim wspierał poetkę na początku drogi artystycznej. Czesław Miłosz napisał o niej książkę. Wydała kilka tomików poezji, a mimo to jej twórczość nie jest powszechnie znana. Czas najwyższy to zmienić.

Przedstawienie zostało nagrodzone na XV Tyskim Festiwalu Monodramów przez jury, któremu przewodniczył Andrzej Seweryn. Wykonawczyni monodramu jest laureatką 25 Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej. 

Pokaz w UCK Alternatywy będzie pierwszym pokazem spektaklu w Warszawie. Bilety można kupić online lub na miejscu. Szczegóły na stronie Alternatyw.

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.