null

Święta z Józefem Wilkoniem - wystawa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
03.12.2023 18:00 - 11.01.2024 18:00
UCK Alternatywy, I. Gandhi 9
Pocztówka świąteczna: śnieg, ludzie jadą pod górę saniami
Autor: Józef Wilkoń

Ursynowskie Centrum Kultury Alternatywy zaprasza na wystawę dzieł Józefa Wilkonia -znanego ilustratora, rzeźbiarza, malarza, twórcy plakatów i scenografii teatralnych. Prezentowane prace - ilustracje i rzeźby - są związane z Bożym Narodzeniem, czasem kolędowania i zimową porą. Wstęp wolny.

Wystawa “Święta z Józefem Wilkoniem” prezentuje cykl ilustracji dotyczących świąt Bożego Narodzenia. Jedne z pierwszych powstały jako kartki świąteczne jeszcze w okresie PRL-u, duża część to te, które artysta stworzył w latach 80. i 90. XX wieku do książek wydanych poza Polską – w Niemczech, we Włoszech czy w Korei Południowej.

W Polsce jak dotąd ukazały się dwa wydawnictwa o tej tematyce z ilustracjami Wilkonia: “Kto wymyślił choinki. Antologia wierszy dla dzieci” z 1988 roku oraz “Bóg się rodzi” z 2011 roku. Oryginały dzieł powstały na papierze. Te najwcześniejsze wykonane są techniką akwareli i tuszem, późniejsze z wykorzystaniem pasteli, a te najnowsze mistrz malował na iPadzie.

Jak zawsze w swojej twórczości Józef Wilkoń zwraca uwagę na otaczającą nas naturę, krajobraz, las i zwierzęta, które są często głównymi bohaterami jego ilustracji. W świątecznych odsłonach ukazuje relacje, jakie zachodzą między ludźmi i zwierzętami, podkreślając wyjątkowość tego czasu. Wystawę uzupełniają wyciosane w drewnie rzeźby zwierząt.