Pół wieku Akademii Ruchu - jubileusz na scenie

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Czarno-białe zdjęcie. Pięć osób - dwaj mężczyźni i trzy kobiety - półleży na scenie teatralnej.
Akademia Ruchu, Inne tańce | Autor: Jan Pieniążek

Kilka tysięcy performansów na ulicach miast i miasteczek – w Polsce i za granicą; kilkanaście wybitnych przedstawień teatralnych i wystąpień na największych światowych festiwalach; stale podtrzymywana aktywność w sferze społecznej. To tylko część bogatego dorobku Akademii Ruchu, bodaj najważniejszej formacji w rodzimym teatrze pozainstytucjonalnym. Ten weekend upłynie pod znakiem jubileuszu półwiecza. Świętowanie odbędzie się w Komunie Warszawa.

Akademia Ruchu skończyła 50 lat! Komuna, dla której AR od zawsze była inspiracją do działania – najpierw w Otwocku, potem w Warszawie – organizuje swoim Mistrzom jubileusz.

W programie obdchodów program performatywny (remiksy performansów Akademii Ruchu), wystawa i pokazy filmowe. Zaprezentowane zostaną następujące performanse:

Jolanta Krukowska / Weronika Szczawińska – “Piosenka” (1995)
Janusz Bałdyga / Grzegorz Laszuk – “Autobus” (1975)
Krzysztof Żwirblis / Maria Stokłosa  – “Życie codzienne po Wielkiej Rewolucji Francuskiej “(1980)
Cezary Marczak / Dominik Więcek – “Inne tańce” (1982)
Zbigniew Olkiewicz / Barbara Kinga Majewska – “Kartagina” (1986).

AR.50 – filmy i wystawa

Program performatywny uzupełni wystawa, na której zostaną pokazane rejestracje oryginałów remiksowanych przedstawień i wybranych akcji ulicznych z lat 70., 80., 90., ale też dokumentacja innych obszarów działalności grupy.

Na zaproszenie Akademii Ruchu do Warszawy przyjechali m.in. Allen Ginsberg, Derek Jarman czy Peter Greenaway. Jeszcze innym wątkiem jest działalność wydawnicza. Z inicjatywy AR powstało pismo „Obieg” i kilka ważnych książek. To wszystko jest tematem wystawy

Wystawa zostanie otwarta 14 czerwca, potrwa do 23 czerwca.

Zapraszamy do Komuny Warszawa – Społecznej Instytucji Kultury - na ul. Emilii Plater 31. Na początek jubileuszowego weekendu z Akademią Ruchu odbędzie się projekcja dwóch filmów – to w czwartek 13 czerwca. Wstęp wolny.