null

Setna teatralna rola na 50-lecie pracy artystycznej

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Owacje na stojąco i naręcza kwiatów z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej Joanny Żółkowskiej. Warszawska aktorka, związana przez kilka dekad ze stołecznym Teatrem Powszechnym, świętowała okrągły jubileusz na scenie Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”.

We wtorkowy wieczór Joanna Żółkowska zagrała tytułową rolę (już setną w swoim dorobku!) w premierowym spektaklu „Pani Pylińska i sekret Chopina” na podstawie książki Érica-Emmanuela Schmitta o tym samym tytule. Spektakl wyreżyserował Robert Gliński, a na scenie UCK Alternatywy pojawili się także: Paulina Holtz, Kacper Kuszewski oraz pianistka Lena Ledoff, która zagrała utwory Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta. Widownia była wypełniona po brzegi, owacjom po spektaklu nie było końca. 

Spektakl „Pani Pylińska i sekret Chopina” jest adaptacją książki Érica-Emmanuela Schmitta. Autor zaszczycił wydarzenie swoją obecnością, spotkał się z widzami i podpisywał książki.

Joanna Żółkowska – aktorka wszechstronna

Wybitna aktorka teatralna i telewizyjna, absolwentka warszawskiej PWST z roku 1972. Po dyplomie trafiła do krakowskiego Starego Teatru, gdzie zadebiutowała rolą Zosi w słynnych mickiewiczowskich “Dziadach” w reżyserii Konrada Swinarskiego. Zaraz potem zagrała Lenni w znakomitym kafkowskim Procesie w reżyserii Jerzego Jarockiego, zrobiła zastępstwo w roli Marii Szatow w “Biesach” Andrzeja Wajdy i ponownie u Swinarskiego w nie mniej głośnym “Wyzwoleniu” Wyspiańskiego. W 1975 roku Joanna Żółkowska przeniosła się do Warszawy, do Teatru Powszechnego, gdzie jej pierwszą rolą była Louise w “Sprawie Dantona” w reżyserii Andrzeja Wajdy.  

Joanna Żółkowska należy do najbardziej popularnych polskich aktorek, z powodzeniem łączy pracę w teatrze z występami w popularnych serialach i komediach telewizyjnych.

tort z napisem 50 lat pracy artystycznej Joanny Żółkowskiej
Tort z okazji jubileuszu |