null

Świętujemy 50-lecie Teatru Studio

Drukuj otwiera się w nowej karcie
grafika: na zielonym tle cyfry 5 0, daty 1972 i 2022 oraz logo Teatru Studio i adres strony www

Jedna z najważniejszych warszawskich scen teatralnych kończy w tym roku pięćdziesiąt lat! Jubileuszowe obchody w Teatrze STUDIO rozpoczną się 5 kwietnia, a zakończą w przyszłym sezonie artystycznym.

STUDIO to miejsce różnorodnych działań artystycznych, nie tylko teatralnych. Od początku istnienia, czyli od 1972 roku, przenikają się tam różne dziedziny sztuki. Pięćdziesięciolecie to doskonała okazja, by zaprezentować wielokierunkową i polifoniczną działalność STUDIO i przyjrzeć się przyszłości tego miejsca.

Punktem wyjścia programu jubileuszu, którego obchody ze względu na luzujące się obostrzenia pandemiczne rozpoczynamy w kwietniu jest z jednej strony niezwykle bogata historia STUDIO i ludzi, którzy to miejsce współtworzą, z drugiej pytanie o jego przyszłość. Dlatego w programie jubileuszowym, obok artystycznych spotkań z aktorami STUDIO, znajdą Państwo propozycje przygotowane przez młode artystki-aktywistki z ruchu Extinction Rebellion, które z dzisiejszej perspektywy odczytują zawartość naszego archiwum i spuściznę Józefa Szajny, prezentacje prac w technologii VR oraz niezbędną, naszym zdaniem, refleksję nad formami teatru bliskiej przyszłości

– mówi dyrektor teatru, Roman Osadnik, dyrektor teatru STUDIO.

W programie obchodów znajdą się wydarzenia stricte teatralne, ale także działania galeryjne, edukacyjne i muzyczne (m.in maraton muzyczny Marcina Maseckiego czy koncert światowej sławy kontratenora Józefa Jakuba Orlińskiego). Jubileuszowe wydarzenia potrwają do przyszłego sezonu, a ich finałem będą dwa spotkania: pierwsze (weekend 16-18 września) będzie poświęcone patronowi teatru, Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi, drugie (na koniec roku) poświęcone Józefowi Szajnie, prekursorowi nowoczesnego myślenia o instytucji kultury jako przestrzeni otwartej dla sztuk performatywnych.

Program obchodów jubileuszowych można śledzić na stronie Teatru Galerii STUDIO.