null

W kinie i online. Kamera Dawida po raz 20.

Drukuj otwiera się w nowej karcie
starsza, elegancka kobieta, uśmiechnięta, klaszcze w dłonie, widać wyraźnie jej twarz z półprofilu
"Rose" reż. Aurelie Saada - film zamknięcia

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej „Kamera Dawida” to najstarszy i największy tego typu festiwal w Polsce i jeden z pierwszych w Europie. Co roku tysiące widzów poznają w ten sposób historię, kulturę i współczesne życie Żydów z Polski i całego świata.

Podczas 19 dotychczasowych edycji zaprezentowanych zostało ponad 600 filmów z blisko 30 krajów, a nagrodzone produkcje były później doceniane na największych światowych festiwalach.

Jubileuszowa 20. Kamera Dawida odbędzie się w formie hybrydowej. Pokazy stacjonarne planowane są w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i w kinie KINOGRAM w Fabryce Norblina, a online na platformie VOD Warszawa.

Jesteśmy otwarci na bardzo różne sposoby myślenia o filmie i kulturze żydowskiej, zwłaszcza, że odbiorcy naszego wydarzenia w większości nie mają pochodzenia żydowskiego, zatem nie bez przyczyny nasz festiwal jest festiwalem filmów o „tematyce żydowskiej”, a nie „izraelskich” czy „żydowskich”. Poprzez "tematykę żydowską" rozumiemy filmy, które prezentują historię, tradycję, kulturę i współczesne życie Żydów na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem miasta Warszawy jako przedwojennego centrum żydowskiego życia w Polsce i Europie.

- czytamy na stronie festiwalu. Przez tydzień odbywać się będą nie tylko filmowe pokazy, ale także wydarzenia towarzyszące, m.in. warsztaty filmowo-kulinarne, pokazy edukacyjne i warsztaty filmowe dla szkół, wystawy. W planie jest też koncert Atanasa Valkova z muzyką z serialu "KRÓL"!

Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Stołeczne Warszawa. Głównym Partnerem festiwalu jest – od dziesięciu lat – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Pamięć o historii polskich Żydów

Ceremonię otwarcia festiwalu uświetni warszawska premiera filmu "Ukos światła" w reżyserii Wojciecha Szumowskiego. To opowieść o odzyskiwaniu pamięci przez podhalańską społeczność zgromadzoną wokół Dariusza Popieli - kajakarza górskiego, zdobywcy medali mistrzostw Polski, Europy i świata, olimpijczyka oraz założyciela Fundacji Rodziny Popielów Centrum, inicjatora projektu „Ludzie, Nie Liczby”. W 2021 roku Dariusz Popiela otrzymał Nagrodę POLIN za działania na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów.