null

Na życzenie widzów Kamera Dawida przedłużona

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Kadr z filmu "Hannah Arendt"

Do końca grudnia na VOD Warszawa można oglądać wybrane filmy Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej Kamera Dawida. Wśród nich kilka produkcji prezentowanych podczas niedawnej 20. edycji festiwalu.

Film “Ukos światła” opowiada o Dariuszu Popieli, sportowcu i aktywiście, który na Podhalu walczy o przywócenie pamięci o żydowskiej społeczności. Za swoje działania Popiela został w 2021 roku wyróżniony Nagrodą POLIN. Dokument w reżyserii Wojciecha Szumowskiego to jeden z filmów festiwalu Kamera Dawida, które można teraz obejrzeć w domowym zaciszu, dzięki platformie VOD Warszawa. Są tam także filmy z poprzednich edycji festiwalu, m.in dokumentalny “Dobry i zły nazista” czy fabularne “Droga Aszera”, “Feniks”, “Więcej niż zasługuję”.

Wśród filmów także “Etgar Keret. Oparte na prawdziwej historii” – niekonwencjonalna biografia wybitnego izraelskiego pisarza stworzona przez dwóch zafascynowanych jego twórczością Holendrów: reżysera Stephane’a Kaasa i scenarzystę Rutgera Lemma. Ten obraz był wielokrotnie nagradzany, m.in na festiwalach filmowych w Krakowie, San Francisco, Waszyngtonie i Haifie. 

Kamera Dawida nieprzerwanie od 2003 roku
To najstarszy i największy tego typu festiwal w Polsce, a także jeden z pierwszych w Europie. Festiwal jest przeglądem najnowszego kina międzynarodowego z konkursem fabuł i dokumentów poruszających szeroko rozumianą "tematykę żydowską".

Jesteśmy otwarci na bardzo różne sposoby myślenia o filmie i kulturze żydowskiej, zwłaszcza, że odbiorcy naszego wydarzenia w większości nie mają pochodzenia żydowskiego, zatem nie bez przyczyny nasz festiwal jest festiwalem filmów o „tematyce żydowskiej”, a nie „izraelskich” czy „żydowskich”. Poprzez "tematykę żydowską" rozumiemy filmy, które prezentują historię, tradycję, kulturę i współczesne życie Żydów na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem miasta Warszawy jako przedwojennego centrum żydowskiego życia w Polsce i Europie. 

Zespół Festiwalu od 20 lat stara się poprzez sztukę filmową podtrzymywać żydowskie dziedzictwo kulturowe, promować postawy tolerancji i walczyć z ksenofobią.