null

Kim Lee. Królowa Warszawy - wystawa w Muzeum Woli

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
01.02.2023 18:00 - 30.07.2023 22:00

Zapraszamy na pierwszą wystawę poświęconą najsłynniejszej warszawskiej drag queen – Kim Lee.

Wykreowana przez Andy’ego Nguyena postać stała się ikoną polskiej kultury queerowej. Kim królowała na warszawskiej scenie przez niemal dwie dekady, do śmierci z powodu COVID w 2020 roku. Pozostawiła po sobie kolekcję ponad tysiąca kostiumów, które stały się punktem wyjścia do wystawy w Muzeum Woli.

Andy Nguyen (Kim Lee) był wybitnym artystą, w sposób szczególny związany z Warszawą. To tu mieszkał, najczęściej występował na deskach teatrów i klubów, a także tworzył odwołując się do symboli i wartości związanych z miastem.

Na wystawie zaprezentowana zostanie m.in. garderoba Kim Lee, zdjęcia i filmy dokumentujące sceniczne tożsamości najsłynniejszej warszawskiej drag queen, fotografie mniejszości wietnamskiej w Warszawie i społeczności LGBTQ+ autorstwa Rafała Milacha z cyklu „Ba Lan”. Jedną z części wystawy w Muzeum Woli jest projekt artystyczny Agaty Zbylut, zrealizowany dzięki stypendium artystycznemu m.st. Warszawy.

Ekspozycji będzie towarzyszył bogaty program wydarzeń: pokazów filmowych, wykładów, dyskusji, oprowadzań i warsztatów antydyskryminacyjnych, a także fotograficzno-dragowych oraz voguingowych. Program towarzyszący jest realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Lambda Warszawa.

Wystawa trwa od 02.02 do 30.07.2023 r.
 

Sprawdź lokalizację na mapie