null

Nowa wystawa i projekt naszej stypendystki

Drukuj otwiera się w nowej karcie
zdjęcia warszawskiej drag queen Kim Lee i dodatki do jej kostiumów, fragment wystawy
Garderoba Kim Lee

Kim Lee. Królowa Warszawy - to nowa wystawa w Muzeum Woli, w całości poświęcona najsłynniejszej warszawskiej drag queen. Część ekspozycji jest dziełem naszej stypendystki, Agaty Zbylut.

Kim Lee, postać wykreowana przez Andy’ego Nguyena, stała się ikoną polskiej kultury queerowej. Kim królowała na warszawskiej scenie przez niemal dwie dekady – aż do śmierci z powodu COVID w 2020 roku.

Andy Nguyen (Kim Lee) był wybitnym artystą, w sposób szczególny związany z Warszawą. Tu mieszkał, występował i tworzył, odwołując się do symboli i wartości związanych z miastem. Po Kim Lee pozostała kolekcja ponad tysiąca kostiumów, które stały się punktem wyjścia do wystawy organizowanej w Muzeum Woli.

Garderoba jak skarbiec

Przez osiemnaście lat obecności na scenie Kim Lee wystąpiła ponad półtora tysiąca razy. Wcielała się w postaci ikoniczne dla polskiej i warszawskiej kultury, takie jak Violetta Villas, Warszawska Syrenka czy Hanka Ordonówna. Wielokrotnie czerpała ze swoich korzeni i kultury wietnamskiej. Andy własnoręcznie tworzył, a potem wielokrotnie przerabiał swoje stroje. 

Garderoba Kim Lee – jako miejsce i kolekcja strojów zarazem – stała się inspiracją dla artystki Agaty Zbylut, która stworzyła fotograficzne archiwum kolekcji ubiorów. Jej projekt, zrealizowany dzięki stypendium artystycznemu m.st. Warszawy, stanowi drugą część wystawy w Muzeum Woli. Zdjęcia Zbylut zwracają uwagę na misterny proces przygotowywania kostiumów, odsłaniając tworzące je szwy i konstrukcje.

Wybrane kostiumy z garderoby Kim Lee wejdą do kolekcji Muzeum Warszawy.