Na platformie VOD Warszawa do obejrzenia filmy w ramach dwóch projektów: Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs Białoruś oraz Dok na Granicy.
"Human Right Extremist" to hasło przewodnie festiwalu filmowego WATCH DOCS Belarus. Od 21 do 28 stycznia dostępne będą online filmy o szeroko rozumianych prawach człowieka. Podczas festiwalu zobaczymy filmy akcji, detektywistyczne, biografie i dramaty psychologiczne - WATCH DOCS postarał się zebrać w jednym miejscu różne gatunki filmowe, dowodząc tym samym, że filmy dokumentalne o prawach człowieka są nie tylko ważne, ale też doskonałej jakości.
W programie festiwalu znalazły się m.in. filmy "Atomowi żołnierze", "Exit", "Zbrodnia + Kara", "Gra cieni", "Dzieciństwo Imada" czy "Pewnego razu w Wenezueli". W związku z przymusową emigracją tysięcy Białorusinów filmy będą dostępne on-line na terytorium Białorusi, Ukrainy, Litwy i Polski na platformie VOD Warszawa.
“Angażowanie się w projekty dotyczące praw człowieka to misja naszej codziennej pracy. Platforma VOD Warszawa powstała z myślą o projektach kulturalnych
i społecznych. Współpraca z Festiwalem Watch Docs Białoruś to dla nas doskonały powód, aby rozpocząć działania na tym ważnym polu kultury, współpracy międzynarodowej, demokratycznego rozumienia i tworzenia sztuki oraz propagowania praw człowieka.”
mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Kultury Filmowej.
Dok na Granicy
Od 21 stycznia udostępniony zostanie online cykl filmów polskich twórców dokumentalnych, którzy z kamerami obserwują na bieżąco to, co dzieję się na polsko-białoruskiej granicy. W ramach projektu "Dok na granicy" zobaczymy 7 krótkich form filmowych, zapowiadających realizację zbiorowego filmu dokumentalnego.
W lecie 2021 roku w mediach zaczęły pojawiać się informacje o większym niż zazwyczaj ruchu uchodźców na granicy polsko-białoruskiej. Analizy polityczne wskazywały na początek większej akcji reżimu Łukaszenki, mającej na celu stworzenie nowego szlaku przemytniczego do Europy. Pod koniec sierpnia wszystkie oczy były zwrócone na Usnarz Górny, gdzie w pułapce między wojskami białoruskimi i polskimi znalazła się grupa 32 Afganek i Afgańczyków. Sytuacja eskalowała. Grupa dokumentalistek i dokumentalistów z Polski zdecydowała, że wobec kryzysu na granicy również oni mają zadanie do wykonania.