null

Książki finalistki: Klub, Matilda Voss Gustavsson

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Matilda Voss Gustavsson: Klub. Seksskandal w komitecie noblowskim
Tłumaczenie Justyna Czechowska
Wydawnictwo Wielka Litera

W 2018 roku w Sztokholmie wybuchła bomba: literacka Nagroda Nobla nie będzie ogłoszona! Z powodu kryzysu zaufania i kompromitacji członków szacownej Akademii Szwedzkiej. Latami tolerowali w swoim kręgu gwałciciela. Był nim Jean-Claude Arnault, wpływowa postać w świecie szwedzkiej kultury, mąż poetki zasiadającej w gronie akademików. Reporterka zdobyła zaufanie osiemnastu kobiet, ofiar Arnaulta. Ujawniła skandal, zmowę milczenia o przemocy, molestowaniu i gwałtach. Ale też korupcję i szemrane interesy. „Klub”, znakomity reportaż śledczy, trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Czyta się go jak rasowy thriller.

- mówi o książce "Klub" jurorka Elżbieta Sawicka

Matilda Voss Gustavsson
Szwedzka dziennikarka śledcza, felietonistka. Autorka reportażu „Klub. Seksskandal w komitecie noblowskim”, który wstrząsnął Szwedzką Akademią i międzynarodowym środowiskiem literackim. Ta wielokrotnie nagradzana (m.in. The Golden Pen i Grand Prize for Journalism) książka o nadużyciach finansowych i przemocy seksualnej w Akademii przyznającej literacką Nagrodę Nobla ukazał się w listopadzie 2017 roku na łamach dziennika „Dagnes Nyheter”. Na skutek przeprowadzonego przez Gustavsson śledztwa Szwedzka Akademia nie przyznała Nagrody w 2018 roku.

Tłumaczenie - Justyna Czechowska
Literaturoznawczyni, animatorka kultury, tłumaczka ze szwedzkiego i norweskiego, autorka artykułów, antologii i wywiadów. Współzałożycielka Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, w latach 2017‒2020 jego prezeska. Przełożona przez nią książka Kristin Berget „Der ganze Weg” była nominowana w drugiej edycji konkursu Europejski Poeta Wolności. Jest laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2018 za przekład książki Linn Hansén „Przejdź do historii”. Od 2015 roku współtworzy program festiwalu Odnalezione w tłumaczeniu.