null

Koncert: Kae Tempest – Festiwal Nowa Europa 2022

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
24.09.2022 20:00 - 24.09.2022 22:00
Zielony napis na czarnym tle, wielokrotnie odbity na pomarańczowym tle.
Międzynarodowy Festiwal Nowa Europa. Ucieczka do przodu

Koncert poetu, performeru, osoby raperskiej nurtu spoken words, uhonorowanej Srebrnym Lwem Biennale w Wenecji w 2021 roku Koncert otwierający międzynarodową trasę płyty „The Line Is A Curve” Kae Tempest, a także wydarzenie inaugurujące 3. edycję Międzynarodowego Festiwalu Nowa Europa. Ucieczka do przodu.

Ucieczka do przodu jest zabiegiem dwuznacznym, zamieszanym zarówno w to, co już za, jak i to, co dopiero przed. W imię tych dwuznaczności – lub może nawet bardziej: tych podwójności – na otwarcie Festiwalu pojawi się artystu o niezwykłej zdolności do lokalizowania uwikłań rzeczywistości za pomocą małych historii i migawek. Nie są to jednak uwikłania katastroficzne – pod spodem zawsze wyczuwalne jest poczucie sensu: życia, piękna, miłości.

Kae Tempest udaje się opowiadać o świecie w sposób niezwykle precyzyjny i poetycki zarazem. Łączy żywiołowość i rapową melodyjność z wyciszeniem i minimalistyczną wręcz czułością. Najnowszy album Line is a Curve balansuje pomiędzy osobistym manifestem a kolektywną odpowiedzialnością, pomiędzy poszukiwaniem siebie a nieznośnym balastem formy. To opowieść nie o potrzebie ciągłości, a o cykliczności – czasu, rozwoju, miłości. O tym, że nie można polegać na raz zdefiniowanych prawdach jawiących się jako obiektywne. O tym, że nie ma nic złego w poddaniu się uczuciom, przed którymi zwykło się uciekać.  To opowieść, dla której początkiem jest koniec – zupełnie inaczej, niż mogłoby się wydawać.

Koncert Kae Tempest w Nowym Teatrze.

Trzecia edycja festiwalu organizowanego przez Nowy Teatr trwa od września do grudnia 2022 roku.

Festiwal Nowa Europa na stronach Nowego Teatru.

Sprawdź lokalizację na mapie