null

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach po raz 64.

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Łazienki Królewskie, publiczność słucha koncertu pod pomnikiem Chopina
Koncert Chopinowski w Łazienkach Królewskich | Autor: Radek Zawadzki

Muzyka Fryderyka Chopina jak co roku zagości w Łazienkach Królewskich. Już w niedzielę, 14 maja, recital inaugurujący 64. sezon Koncertów Chopinowskich. Cotygodniowe spotkania z muzyką potrwają do września.

Początki jednego z najstarszych wydarzeń muzycznych Stolicy sięgają 1959 roku. Od ponad 60-ciu lat na plenerowej scenie występują znamienici artyści, bywalcy najważniejszych sal koncertowych świata.

Z repertuarem Chopina w Łazienkach Królewskich wystąpili najznamienitsi polscy i zagraniczni pianiści. W tym roku również nie zabraknie gwiazd muzyki klasycznej. Warto wymienić choćby Kevina Kennera - laureata wielu międzynarodowych konkursów muzycznych i Charlesa Richarda-Hamelina – laureata XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (2015) (II nagroda i nagroda za najlepsze wykonanie sonaty Chopina) czy Martina Garcię Garcię – zdobywcę III nagrody w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (2021).

14 maja w samo południe nowy sezon otworzy koncert inauguracyjny Phillippe Giusiano.  Francuski pianista jest laureatem II nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1995). Po sukcesie konkursowym rozpoczął międzynarodową karierę. Występował m.in. w Austrii, Danii, Japonii, Kanadzie, Maroku, Portugalii, Rumunii, USA, na Litwie i we Włoszech, a w 2021 brał udział w pracach jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Tego samego dnia o godzinie 16:00 wystąpi Jakub Kuszlik, laureata IV Nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz Nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. Jest także laureatem II nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2016), półfinalistą Konkursu Beethovena w Bonn (2017) oraz zdobywcą wielu laurów w konkursach pianistycznych.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Cykl jest finansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Głównym organizatorem wydarzenia jest Stołeczna Estrada.