null

Co wiesz o warszawskich ulicach?

Drukuj otwiera się w nowej karcie
na grafice turkusowe tło i napis "28-30 listopada 2022 Zwinięte fabuły miast Konferencja"

Ostatnie trzy dni listopada upłyną pod znakiem 6. Naukowej Konferencji Nazewniczej „Zwinięte fabuły miast”. Wydarzenie odbędzie się w Muzeum Warszawskiej Pragi.

Na trzy ostatnie dni listopada (28–30.11.2022) Muzeum Warszawskiej Pragi opanują nazwy – ulic, placów czy skwerów, tych w Polsce i za granicą. 6. Naukową Konferencję Nazewniczą “Zwinięte fabuły miast” organizują Muzeum Warszawy i Miasto Stołeczne Warszawa. Wystąpienia prelegentek i prelegentów będą dotyczyć nazw miejskich, m.in. warszawskich, wrocławskich, toruńskich, krakowskich, radzymińskich, charkowskich, lwowskich, ostródzkich, ale także tych w Vancouver, Reykjaviku, Rotterdamie czy Ułan Bator. Kobiety, sól, góry i rzeki w nazwach miejskich, dekomunizacja i fikcja nazewnictwa – to tylko niektóre spośród tematów konferencji.

Nazwy miejskie wywołują ogromne emocje – zarówno badaczy, jak i mieszkańców miast. Mieszkamy przy nich, docieramy dokądś dzięki nim oraz gubimy się za ich sprawą. Lubimy je i oburzamy się na nie. Badamy jako zjawiska językowe, geograficzne, historyczne, socjologiczne. Tworzymy je, zmieniamy, zarządzamy nimi

– mówi koordynator konferencji, dr Paweł E. Weszpiński, kustosz Muzeum Warszawy.

Wydarzenia konferencji otwarte dla publiczności:

28 listopada, godz. 17.20 – panel dyskusyjny Kto nazywa miejsca w mieście i jego mapach z udziałem przedstawicieli urzędów i Google Maps z dyskusją m.in. o różnicach w nazwach na mapach urzędowych, komercyjnych i społecznościowych, o źródłach nazw i o porządkowaniu nazw;

29 listopada, godz. 11.00 – samorządowo-ekspercka dyskusja panelowa z udziałem reprezentantów samorządów i zespołów nazewnictwa dotycząca powstawania, funkcjonowania, użytkowania i ochrony nazw miejskich;

29 listopada, godz. 18.00 – panel dyskusyjny Sprawiedliwość nazewnicza z udziałem ekspertów z dyskusją m.in. o reprezentacji różnych grup społecznych (np. duchowni, kobiety, artyści, wojskowi, naukowcy, ludzie różnych zawodów) w nazwach i ich tworzeniu.

Konferencja nazewnicza Zwinięte fabuły miast odbędzie się w Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52. Transmisja w Internecie na kanale YouTube Muzeum Warszawy.  

Quiz z nagrodami

Skąd wzięły swoją nazwę Aleje Jerozolimskie? Od czego pochodzi nazwa Kanału Wystawowego? Co upamiętniają nazwy sąsiadujących ze sobą  ulic Precyzyjna i Celownicza? – te i kilka innych pytań znalazły się w nazewniczym quizie, który jest przygrywką do konferencji “Zwinięte fabuły miast”. Pytań jest dziewięć, a 80 osób, które najszybciej nadeślą prawidłowe pytania, będzie mogło przejechać się po Warszawie zabytkowym autokarem Jelcz 043. Wycieczka odbędzie się w środę 30 listopada, po zmroku, a podróży “ogórkiem" będą towarzyszyć opowieści o pochodzeniu, historii i tajemnicach ukrytych w nazwach stołecznych ulic.   

Pytania quizu znajdują się na stronie Muzeum Warszawy, a odpowiedzi można nadsyłać do 24 listopada.