Rodzinność - to hasło przyświeca tegorocznemu, 27. Międzynarodowemu Festiwalowi Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ. Miasto Stołeczne Warszawa współfinansuje to wydarzenie.
„Rodzinność” rozumiana jako troska o relacje i wzrastanie w bezpiecznych wspólnotach. Jako zadanie i wspólna odpowiedzialność za przyszłość młodych i najmłodszych. Po wielu miesiącach strachu powodowanego wojną, a wcześniej pandemią, w obliczu konsekwencji kolejnych wielkich kryzysów (migracyjnego, ekonomicznego, zdrowia psychicznego), dotykających nasze społeczeństwo, chcemy zwrócić uwagę na znaczenie rodziny, budowania relacji i potrzebę wzmacniania więzi społecznych – domowych, międzypokoleniowych, międzykulturowych. Pragniemy wysłać młodej publiczności komunikat “nie jesteś samx”. Dlatego poszukamy tego, co wspólne, nawet jeśli – inne.
Spektakle będą opowiadać o potrzebie relacji, o alternatywnych modelach rodzin, o samotności w rodzinie – ludzkiej, domowej, międzygatunkowej. Przez pryzmat teatru przyjrzymy się także odczuwanej w rodzinach inności – w domu, w grupie, w szkole, w pieczy zastępczej, na podwórku – i zastanowimy się nad takimi fundamentami budowania relacji jak akceptacja, współdziałanie, szanowanie praw i respektowanie granic.
Podczas 27. edycji będzie można poznać różne rodzaje teatru familijnego – obejrzeć nie tylko spektakle skierowane do dzieci i dorosłych, ale i performanse rodzinne tworzone przez kilka pokoleń występujących na jednej scenie.
Wśród polskich przedstawień widzowie znajdą zarówno nowe odczytania klasycznych pozycji repertuarowych („Dzieci z Bullerbyn”, „Piotruś Pan”), realizacje popularnej literatury dla dzieci i młodzieży („Pasztety do boju!, „Włosy mamy”), nową dramaturgię (m.in. „Trolle”, „Urodziny w Nigdylandii”, „Głośniej się nie da?”, „Wyspa Jadłonomia”), jak i teatr partycypacyjny młodzieży, która o rzeczywistości chce mówić własnym głosem („2030”).
Wyjątkowo silną częścią tegorocznego Festiwalu są propozycje z nurtu tańca i nowej choreografii dla najmłodszych i bliskich im dorosłych. O obejrzanych spektaklach można będzie porozmawiać w ramach Klubu Dobrej Rozmowy – cyklu spotkań z elementami warsztatów pedagogiczno-teatralnych skierowanych do widzów i widzek.
Źródło: Festiwal KORCZAK DZISIAJ