Wykład: Duchowość w zsekularyzowanym mieście

20.04.2023 17:00 - 20.04.2023 19:00
Szkoła Główna Handlowa, al. Niepodległości 162
Ks. profesor Tomáš Halík

Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na wykład otwarty ks. profesora Tomáša Halíka „Duchowość w zsekularyzowanym mieście”. Wydarzenie jest częścią „Miasta Dialogu” – wieloletniego projektu, który skupia się na badaniu i rozwijaniu idei „miasta na miarę człowieka”.

Ksiądz Tomáš Halík od lat zajmuje się zjawiskiem zsekularyzowanej metropolii i możliwości rozwijania w niej różnych form duchowości, które wyróżniają się przejściem od relacji do Boga i potrzeb duchowych do współdzielenia i budowania więzi w społeczeństwie. W kręgu zainteresowań ks. Halíka są osoby określające się jako agnostycy, niewierzący czy postwierzący.

Wykład odbędzie się 20 kwietnia w gmachu głównym Szkoły Głównej Handlowej. Podczas spotkania ks. prof. Halík poruszy temat duchowości we współczesnych metropoliach. Zjawisko przedefiniowania duchowości, w tym odchodzenie od instytucjonalnie praktykowanej wiary religijnej czy duchowość niewiary, przedstawi na przykładzie czeskiej Pragi.

Ksiądz Tomáš Halík jest profesorem socjologii i teologii, doktorem filozofii, studiował również psychologię kliniczną. Wykłada na Uniwersytecie Karola w Pradze. W czasach komunizmu był jedną z ważniejszych postaci czeskiego podziemnego Kościoła katolickiego. Działał w opozycyjnych środowiskach intelektualnych. Uczestniczył w ruchu odnowy w okresie Praskiej Wiosny. Należał do bliskich współpracowników prezydenta Czech Václava Havla oraz arcybiskupa Pragi kard. Františka Tomáška. Wykład w Warszawie odbędzie się pod honorowym patronatem Ambasady Republiki Czeskiej.

Źródło: Centrum Myśli Jana Pawła II.

Sprawdź lokalizację na mapie