null

Kulturalne atrakcje na pierwszy weekend lata

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Cztery kobiety siedzące na kocu na trawniku przed Muzeum POLIN.
Autor: Maciek Jaźwiecki

Noc Kupały w Parku Rzeźby, Big Book Festival, Imieniny Jana, koncerty, spektakle, pokazy filmowe, oprowadzania po wystawach - w ten weekend wydarzeń kulturalnych w Warszawie jest tak wiele, że trudno będzie się zdecydować. Większość propozycji jest bezpłatnych.

Sobótka wśród rzeźb

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na Noc Kupały, która otworzy letni sezon wydarzeń w Parku Rzeźby na Bródnie.  

Noc przesilenia letniego obdarzona jest w naszej kulturze aurą niezwykłości. Zwana Nocą Kupały, Sobótką lub „małym sabatem”, zakłada spotkanie i żywiołową celebrację nadejścia lata. Działania na świeżym powietrzu, związane z obrzędem nocy przesilenia, wprowadzą nas w kolejny sezon interwencji artystycznych w Parku Rzeźby na Bródnie.

- czytamy na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wieczorem pokieruje artysta Paweł Althamer.

Książki, książki, książki

Ten weekend upłynie pod znakiem święta czytelnictwa. Od piątku do niedzieli w nowej siedzibie Big Book Cafe na stołecznym MDM (ul. Koszykowa 34/50) odbywać się będzie Big Book Festival, impreza znana i lubiana, pełna rozmów o książkach, spotkań autorskich, akcji teatralnych i muzycznych. Nie zabraknie też Dużego Targu Społecznego, podczas którego czytelniczki i czytelnicy będą polować na świetne książki w bardzo atrakcyjnych cenach. 

W Ogrodzie Krasińskich w sobotę odbywać się będzie piknik literacki pod hasłem Imieniny Jana, organizowany przez Bibliotekę Narodową. W tym roku specjalnym gościem Jana Kochanowskiego jest Aleksander Fredro i jego twórczość będzie inspiracją dla działań czytelniczych i teatralnych. W programie m.in. spotkania z laureatami Nagrody Literackiej m.st. Warszawy – obchodzącym w tym roku setne urodziny pisarzem Józefem Henem – warszawskim twórcą - oraz pisarką Zytą Rudzką, już dwukrotnie nagrodzoną w kategorii proza. Dokładny program Imienin Jana jest dostępny na stronie Biblioteki Narodowej

Plakaty z całego świata

W sobotę 24 czerwca rozpocznie się kultowe święto plakatu, najstarsze i jedno z najbardziej znaczących i rozpoznawalnych na świecie wydarzeń artystycznych poświęconych temu gatunkowi sztuki – Międzynarodowe Biennale Plakatu. W tym roku wydarzenie odbywa się już po raz 28., patronuje mu prezydent Warszawy.

Muzyka łagodzi obyczaje 

Koncert zatytułowany “Chillowanie przy Feldmanie” zainauguruje tegoroczną odsłonę cyklu POLIN na Łące, który potrwa do końca wakacji. Letni czas umilą m.in. wydarzenia muzyczne, literackie, filmowe, a także spotkania i warsztaty związane z lokalnym aktywizmem społecznym.  

W niedzielę zapraszamy tradycyjnie na Koncerty Chopinowskie w Łazienkach – w samo południe i o godzinie 16.00.

Muzyczne atrakcje dla najmłodszych można będzie znaleźć m.in w Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab na warszawskiej Ochocie.

sprawdzimy, czy zwykła trawa może zmienić się w instrument dęty (...) Stworzymy też nasze własne partytury graficzne w formie kwiatów i sprawdzimy, czy obecni podczas koncertu artyści potrafią je zagrać i zaśpiewać. Będzie barwnie, kreatywnie i zupełnie niezwyczajnie. 

Bez obaw, w  przypadku niepogody koncert odbędzie się w budynku Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab.

W teatrze nie ma wakacji

Choć to prawie koniec czerwca, stołeczne teatry nie zwalniają tempa. W TR Warszawa w ten weekend odbędą się pokazy premierowego spektaklu “2023” w reżyserii Michała Buszewicza, w Teatrze Powszechnym premiera “Raz jeszcze”.  Teatr Ochoty zaprasza na letni przegląd najciekawszych spektakli – w ten weekend “Życie towarzyskie i uczuciowe” Leopolda Tyrmanda.

Do muzeum, do kina, nad rzekę

Ten weekend to także Wianki nad Wisłą, pokazy filmowe pod chmurką (oby nie było deszczu!) i ciekawe oprowadzania po wystawach (np. otwartej właśnie nowej wystawie fotograficznej “Pozowane, podpatrzone” w Domu Spotkań z Historią).

Zapraszamy!