null

Kulturalnie żegnamy stary i witamy nowy rok

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Autor: Piotr Litwic

Spektakle dla dorosłych i dla dzieci, pokazy, wystawy, spacery... Pożegnanie starego roku i powitanie nowego na pewno nie będzie nudne, jeśli odwiedzicie nasze instytucje kultury. Gorąco polecamy!

Dla małych i bardzo małych

Na zakończenie roku Teatr Guliwer zaprasza na dwa spektakle: “Choinka” i “Gwiazdka” – oba grane już od kilku lat i bardzo lubiane przez najmłodszą publiczność.

Dwunastoosobowy zespół aktorski Teatru Lalek Guliwer zaprasza na skrzące się śmiechem, muzyką i tańcem przedstawienie, podczas którego poznacie święta z zupełnie innej strony! Osnową spektaklu są trzy przeplatające się ze sobą historie. Każda z nich zwraca uwagę na inny aspekt tego niezwykłego czasu (...) Przezabawna drużyna Mikołaja bawi się pakując prezenty, samotna kobieta spędza czas w pustym mieszkaniu, a pastuszkowie zmierzają do stajenki, by przywitać Dzieciątko. Wszystkim przewodzi tytułowa Gwiazdka. 

W Teatrze Lalka – końcówka roku z “Czarnoksiężnikiem z krainy Oz” w reżyserii i wg scenariusza Jarosława Kiliana, z muzyką Grzegorza Turnaua. Przedstawienie będzie też grane w sylwestrowe popołudnie, podczas “Balu u Pani Zimy” (niestety, nie ma już biletów).

Teatr Baj już teraz zaprasza na pierwsze w Nowym Roku “Niesamowite przygody Skarpetek”. Spektakl powstał na podstawie serii książek Justyny Bednarek zatytułowanej „Nowe przygody dziesięciu skarpetek”.

Bestsellerowe, ukochane przez dzieci i rodziców, opowiadania napisane przez Justynę Bednarek to pełne ciepłego absurdu opowieści o Skarpetkach. Autorka zdradziła nam szczegóły życia, które mogą toczyć zagubione części garderoby. Sprawiła, że przypomnieliśmy sobie jak niezwykła i potrzebna jest wyobraźnia – wyobraźnia, która w najpiękniejszej postaci rodzi się podczas wspólnego bycia rodziców i dzieci.   

“Skarpetki” to teatralna propozycja dla widzów od 5 lat.

Scena ze spektaklu, ciemne tło, na pierwszym planie kobieta przy mikrofonie, w tle neon z napisem Casting
"Niesamowite przygody Skarpetek" |

Teatralna uczta na koniec roku

Dla dorosłych też nie brakuje ciekawych propozycji na pożegnanie roku na widowni. Teatr Polonia serwuje tuż przed Sylwestrem swoją najnowszą premierę – “Na rauszu” 

Filmowy pierwowzór z 2020 roku w reżyserii Thomasa Vinterberga (współautora adaptacji teatralnej) cieszył się zasłużenie ogromnym powodzeniem w kinach, dostał też Oscara dla najlepszego filmu nieamerykańskiego i aż cztery Europejskie Nagrody Filmowe (najlepszy film, reżyser, aktor i scenarzysta) oraz ponad 20 innych nagród na całym świecie.

Na scenie Polonii wystąpią znakomici aktorzy Teatru Montownia: Adam Krawczuk, Marcin Perchuć i Maciej Wierzbicki oraz Marcin Hycnar, który spektakl również reżyseruje. 

Sylwestrowa propozycja Teatru Powszechnego to “Orlando. Biografie” – spektakl w reżyserii Agnieszki Błońskiej, oparty na powieści Virginii Woolf. 

Spektakl, którego punktami wyjścia są powieść „Orlando” z 1928 roku oraz film na jej podstawie z 1992 roku, próbuje zmierzyć się z zakłopotaniem, niechęcią i nienawiścią wobec inności. W podróży przez wieki, życiorysy, a także doświadczenia zaproszonych do projektu artystów cispłciowych oraz określających się jako osoby trans- i niebinarne, pytamy: czy naprawdę bycie inną/innym jest tak rzadkie, jak nam się wydaje? A może każda z nas jest w jakiś sposób inna? Czy innością nie jest każda transformacja i przemiana, jaką przechodzimy w życiu?

“Orlando. Biografie” miał swoją premierę w czerwcu 2022 roku. Obsada: Klara Bielawka, Maria Robaszkiewicz,  Arkadiusz Brykalski, Anu Czerwiński (gościnnie), Karolina Kędziora vel Wyrodna (gościnnie, DJ set na scenie), Katarzyna Kozyra (gościnnie), Pepe Le Puke (gościnnie), Lulla La Polaca – Andrzej Szwan (gościnnie), Filipka Rutkowska (gościnnie).

Teatr Współczesny pożegna stary rok komedią “Lepiej już było” w reżyserii Wojciecha Adamczyka, z brawurową rolą Marty Lipińskiej. W Komedii sylwestrowe toasty będą wznoszone wraz z grupą Klancyk i Zygmuntem MIłoszewskim, w stylu noir, a w Teatrze Dramatycznym, na Małej Scenie –  “Chłopaki płaczą” w reż. Michała Buszewicza.

W Teatrze Ateneum ostatni wieczór roku będzie dedykowany Gustawowi Holoubkowi – wybitnemu aktorowi, ale też w latach 1996-2008 dyrektorowi artystycznemu Ateneum. W programie: wiersze, fragmenty sztuk i piosenki. 

Sztuka na wyciągnięcie ręki

Kto chciałby pożegnać stary rok na wystawie, też ma w czym wybierać – stołeczne muzea i galerie zapraszają. W Muzeum Warszawy (uwaga, nieczynne 31.12) polecamy m.in. wystawę “Moi Ver

wystawa odkrywa postać i twórczość Moshego Vorobeichica, należącego do czołówki europejskiej awangardy lat 20. XX wieku fotografa, grafika, malarza. Ukończył studia w Bauhausie, działał w Paryżu i tam przyjął pseudonim Moi Ver. Wielokrotnie powracał jednak do Wilna i do Polski, gdzie fotografował żydowski świat, który wkrótce miał przestać istnieć.

Na wystawie zaprezentowanych jest ponad 300 obiektów: fotografie, plakaty, wydawnictwa, projekty książek, obrazy i dokumenty. Ekspozycja będzie czynna jeszcze do 4 lutego 2024 r.

Muzeum Warszawskiej Pragi zaprasza na “Prawobrzeżne”, czyli wystawę o dziewięciu wyjątkowych kobietach związanych z prawobrzeżną Warszawą. W Muzeum Woli można obejrzeć wystawę Warszawa w budowie. Zimno już było.

Fotografie Wojciecha Plewińskiego, który przez kilka dekad był związany z Przekrojem, można oglądać w Domu Spotkań z Historią. Uwaga, DSH będzie zamknięte 31 grudnia i 1 stycznia, poza tym jest otwarte, a wstęp na wystawę jest bezpłatny. Wystawa “Pozowane, podpatrzone” będzie czynna jeszcze do 4 lutego. 

Dwa czarno-białe zdjęcia - portrety Wojciecha Plewińskiego - na jednym w kostiumie płetwonurka, na drugim w stroju pilota
Wojciech Plewiński

Ostatni raz w Pawilonie nad Wisłą

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na wyjątkową sylwestrową zabawę w Pawilonie nad Wisłą. Przestrzeń muzealna, która przez ostatnie lata była miejscem wystaw i spotkań poświęconych sztuce, teraz zamieni się w taneczny parkiet Baru Dragana.

Kem to warszawska queerowo-feministyczna grupa skupiająca się na choreografii, performansie i dźwięku, działająca na styku praktyk artystycznych i społecznych. Dragana Bar jest nocną odsłoną praktyk Kem – imprezą, która prezentuje najciekawsze zjawiska muzyki tanecznej i efemerycznego performansu.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej opuszcza pawilon nad Wisłą i z wytęsknieniem oczekuje nowej siedziby na placu Defilad. Przygotowany we współpracy z Kem program artystyczny także będzie celebrować zmianę, moment przejścia, płynność i transformację – zarówno w muzyce lokalnych i zagranicznych osób dj-skich, jak i w nowych performansach zaproszonych artystek.  

To tylko wybrane propozycje na ostatnie dni starego roku i początek nowego. Więcej kulturalnych zapowiedzi – i podpowiedzi – znajdą Państwo w naszym kalendarium, a także na FB Kulturalnej Warszawy

A może... Anty-sylwester? 

Komuna Warszawa i Radio Kapitał zapraszają na drugie obchody Anty-Sylwestra. W programie dwie sceny - taneczna i elektroniczna prowadzona przez DJs i VJs – a także strefa chilloutu, w której można będzie odpocząć i porozmawiać. Wejściówki na to wydarzenie są “cegiełkami” na dalsze funkcjonowanie Radia Kapitał – pierwszego radia internetowego w Polsce. Więcej informacji na stronie Komuny Warszawa.

Na czerwono oświetlone podwórko Komuny Warszawa. Napis neonowy po angielsku "All the things that could happen naxt"