null

Kwesta na Powązkach - niematerialne dziedzictwo

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Stary cmentarz, drzewa i zabytkowe nagrobki, w centralnym punkcie pomnik-anioł
Stare Powązki

Zachęcamy do obejrzenia najnowszego filmu z cyklu „Niematerialna Warszawa". To opowieść o trwających od pół wieku kwestach w wyjątkowym miejscu, czyli na warszawskich Powązkach. W najbliższych dniach znów pojawią się tam znani i lubiani z metalowymi puszkami, do których można - a nawet należy! - dorzucić datek.

Warszawskie Powązki to niezwykła narodowa nekropolia, na terenie której znajdują się bezcenne dzieła sztuki upamiętniające spisaną – i przekazywaną ustnie – historię Warszawy oraz całej polskiej kultury. Miejsce wyjątkowe i ważne dla mieszkańców tego miasta. 

W tym roku już po raz 49. odbędzie się kwesta na ratowanie powązkowskich zabytkowych nagrobków i pomników. O tej niezwykłej tradycji, zapoczątkowanej przez Jerzego Waldorffa, o ludziach, ktorzy co roku spotykają się na cmentarzu, by zbierać pieniądze i o tych, którzy hojnie wspierają zbiórkę, o wspólnocie, o niepowtarzalnej atmosferze towarzyszącej kwestom – opowiada najnowszy film z cyklu “Niematerialna Warszawa”. Narratorem tej opowieści jest Jerzy Kisielewski, dziennikarz, od lat zaangażowany w kwestę na Powązkach. 

Scenariusz: Jerzy Kisielewski, Agnieszka Uścińska
Reżyseria: Agnieszka Uścińska
Zdjęcia: Jarek Wątor
Prowadzenie: Jerzy Kisielewski

Produkcja: Dom Spotkań z Historią.