null

Laboratorium przyszłości. Opolno-Zdrój 2071

Drukuj otwiera się w nowej karcie
27.11.2023 18:00 - 10.12.2023 18:00
Bęc Księgarnia, Ul. Mokotowska 65
Plakat zapowiadający wystawę "Opolno Zdrój 2071"
Projekt Aleksandra Ołdak i Karolina Pawelczyk

W ramach projektu "Laboratorium badań nad szczęściem. Życie po komfortocenie" odbędzie się wystawa, która będzie prezentowana w witrynie Bęc Księgarni. Można ją oglądać do końca roku. Projekt jest dofinansowany przez m.st. Warszawa.

W Opolnie-Zdroju z elitarnego komfortu działającego tu w XIX w. uzdrowiska i egalitarnej wiary w postęp i komfort powszechny czasów PRL, pozostało niewiele. Wieś leży na samym skraju kopalni odkrywkowej „Turów” – jej jedna trzecia już została pożarta przez gigantyczną dziurę, podobnie jak kilka innych, pełnych zabytkowej architektury okolicznych miejscowości (...) Czy w takim miejscu można jeszcze myśleć o przyszłości? O innych komfortach i nowych sposobach życia w obliczu planetarnych przemian? Oczywiście, że tak – wystarczy spojrzeć na tę historię inaczej.

Wydarzenie w ramach projektu "Laboratorium badań nad szczęściem. Życie po komfortocenie", cyklu badawczo-artystycznego, sieciującego środowisko sztuki, nauki, dizajnu, technologii i przedsiębiorczości. Tematy: przyszłość ograniczonego komfortu, praca wyobraźni, ekologia miejska, gospodarka przyszłości, poszukiwanie źródeł optymizmu, spekulatywność jako motor rozwoju zarządzanie kryzysem i sytuacjami niedoboru.