null

Łączy nas pamięć - program Akcji Żonkile 2023

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na marmurowej płycie położony bukiet żonkili. W tle widać Pomnik Bohaterów Getta oraz budynek Muzeum POLIN
Autor: fot. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Zachęcamy do włączenia się w jedenastą edycję akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile upamiętniającą 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. W tym roku akcja dedykowana jest cywilom. Ich cichy opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku.

Żonkile – symbolem pamięci

Organizator akcji – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – 19 kwietnia rozda 450 tysięcy papierowych żonkili. Liczba ta symbolizuje liczbę Żydówek i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia – wiosną 1941 roku.

Pierwszy raz w historii akcji Żonkile wolontariusze będą rozdawać papierowe kwiaty na ulicach sześciu polskich miast: w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Białymstoku, Lublinie i Wrocławiu. Żonkile rozdawać w Warszawie będzie ponad 3700 wolontariuszek i wolontariuszy.

Tego dnia zaplanowano także:

  • Akcję Żonkile w szkołach, bibliotekach i instytucjach kultury – w ramach których odbędą się premiera filmu animowanego Zdążyć przed Panem Bogiem" oraz premiery ilustrowanych opowiadań oraz słuchowisk dla dzieci i młodzieży.
  • Premierę filmu na kanale YouTube Muzeum POLIN Życie podziemne. Historie "gruzowców" z warszawskiego getta”.
  • Spotkanie z Hanną Krall i Mariuszem Szczygłem wokół „Zdążyć przed Panem Bogiem”. 

Program obchodów

Pierwsze z wydarzeń akcji odbęda się już 16 kwietnia. Tego dnia po raz pierwszy w historii wraz z Zuzanną Hertzberg odsłonięta zostanie inna - druga strona pomnika Bohaterów Getta. Do tej pory ta strona pomnika nigdy uroczyście nie była odsłonięta. Jest ona mniej znana i znacznie mniej wyeksponowana. Wydarzenie Heroizm samego życia. Inna strona pomnika” odbędzie się o godz. 12:00.

Ostatnia z Kuczerów. Spotkanie z Krystyną Budnicką” to rozmowa z jedną z ostatnich żyjących ocalałych z warszawskiego getta. Podczas spotkania opowie ona o doświadczeniu osoby cywilnej ukrywającej się w getcie podczas powstania. Rozmowa odbędzie się 16 kwietnia o godz. 18:00 w Muzeum POLIN.

Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim” – to rocznicowa wystawa czasowa w Muzeum POLIN, która otwarta zostanie 18 kwietnia. Głównym materiałem na wystawie będą świadectwa Żydów ukrywających się w bunkrach w getcie oraz po stronie aryjskiej.

18 kwietnia będzie miało miejsce uroczyste nadanie im. Rodziny Kuczerów Skwerowi przy ul. Anielewicza 10 oraz koncert symfoniczny Orkiestry Filharmonii Izraelskiej w Tel Awiwie  Remembering Together". 

20 kwietnia Muzeum zaprasza na koncert Hani Rani i Orkiestry Sinfonia Varsovia „Łączy nas pamięć”.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie Muzeum POLIN.