null

Lato z najlepszą kulturą - czas start!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Teatr na placu Konstytucji, plenerowy spektakl dla dzieci, w tle ul. Piękna i ul. Marszałkowska, dzień, lato.
Teatr na Placu Konstytucji | Autor: m.st. Warszawa

Festiwale, plenerowe pokazy filmowe, koncerty i spektakle, spacery tematyczne, potańcówki - to tylko część propozycji na spędzenie letnich miesięcy w stolicy. Lipiec i sierpień w Warszawie najlepiej spędzić z kulturą.

Plenerowo i różnorodnie

Kulturalne lato zacząć można na przykład na Placu Defilad. Pod Pałacem Kultury i Nauki przez aż do września można wziąć udział w wielu wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych. W programie m.in.: filmowe wtorki z Kinoteką, koncerty muzyki alternatywnej, silent disco, spektakle teatralne czy też czytanie dramatów ukraińskich. „Przyszłość zawsze powinna być lepsza” – to hasło, które przyświeca organizatorom tegoroczej edycji. Program wszystkich wydarzeń znaleźć można na stronie Placu Defilad.

W weekend od 1 do 3 lipca w trzech lokalizacjach: Park Szczęśliwicki, Plac Defilad i Rynek Nowego Miasta wziąć będzie można udział w Festiwalu Sztuka Ulicy. 29. edycja Festiwalu to 15 pokazów spektakli artystek i artystów z Polski, Ukrainy oraz z Korei Południowej. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wolny. Program – na stronie Festiwalu.

Letnie dni i wieczory można spędzić na łące. 25 czerwca rozpoczyna się nowy sezon letnich wydarzeń kulturalno-rekreacyjnych „POLIN na Łące”. Organizatorzy zachęcają do wspólnego cieszenia się latem, odpoczywania wśród zieleni i poznawania smaki żydowskiej kuchni. Na łące przy Muzeum będzie można wziąć udział w koncertach z cyklu „Kołysanka dla Muranowa”, pokazach kina letniego, zajęciach dla seniorów, warsztatach kulinarnych czy mindfulness.

Muzyczna uczta

Lato w Warszawie to świetny czas dla wielbicieli najlepszej muzyki. Przed nami kilka muzycznych festiwali, które uprzejemią nam wakacyjne miesiące.

2 lipca 28. edycję Festiwalu Jazz na Starówce otworzą Ewa Bem & Andrzej Jagodziński Quartet. Przez całe lato w każdą sobotę o 19:00 na Starym Mieście słuchać będzie można muzyki w wykonaniu gwiazd polskiego i światowego jazzu. 

„Śpiewaj ogrody" – to hasło rozpoczynającego się 1 lipca 22. Festiwalu Ogrody Muzyczne. W Pawilonie Koncertowym Sinfonii Varsovii na ul. Grochowskiej 272 aż do końca lipca odbywać się będą koncerty (symfoniczne, kameralne, jazzowe), projekcje filmów o muzyce. Program wszystkich wydarzeń dostępny jest na stronie Festiwalu.

Lipcowe weekendy w Łazienkach Królewskich staną się przestrzenią do spotkań z muzyką klasyczną, ludową oraz jazzową. W czasie Festiwalu Strefa Ciszy na kilku scenach plenerowych usłyszymy ponad sto koncertów, a wystąpią m.in. Kapela Bud'mo, Cohaere Ensemble, Madrugada Sombra i Clarissime. Wstęp na wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.

Lato z teatrem

3 lipca rusza Letni Przegląd Teatru Dramatycznego. Przez cały miesiąc na trzech scenach teatru będzie można obejrzeć 15 stytułów, które łącznie zostaną zagrane 30 razy. To świetny czas do nadrobienia teatralnych zaległości oraz zaplanowanie wolnych letnich wieczorów – w programie Przeglądu znalazły się spektakle znane i lubiane oraz premierowe przedstawienie. „Amadeusz” – spektakl o Wolfgangu Amadeuszu Mozarcie to hołd oddany muzyce, twórczości, bezkompromisowemu dążeniu do osiągnięcia absolutnego piękna.

Teatr Polonia i OCH Teatr zapraszają na plenerowe spektakle pod hasłem „Gramy całe wakacje”. Od 24 czerwca do końca sierpnia na Placu Konstytucji i pod OCH Teatrem na Grójeckiej zagranych zostanie 40 spektakli. W programie – sztuki dla dzieci i dla dorosłych. A na początek spotkania z teatrem w plenerze – 24 czerwca o 17:00 na pl. Konstytucji odbędzie się premiera „Szelmostw Lisa Witalisa” Jana Brzechwy.