
W wakacje też można spędzić czas w teatrze. Stołeczne instytucje zapraszają na spektakle, wystawy i inne aktywności w plenerze i w swoich siedzibach.
Atrakcji dla miłośniczek i miłośników teatru na pewno nie zabraknie. Stołeczne instytucje zapraszają do ich odwiedzania, grają w salach teatralnych, również w plenerze.
W repertuarach można znaleźć znane i lubiane tytuły, ale również nowości – biletowane oraz bezpłatne. W teatrze latem można również oglądać wystawy, pokazy kinowe i znaleźć atrakcje dla dzieci.
Lato w Teatrze Dramatycznym
Letni Przegląd Teatru Dramatycznego wypełni nam lipcowe wieczory. To okazja do nadrobienia repertuaru ostatnich sezonów teatralnych. Widzowie mogą zobaczyć 15 spektakli, które zostaną zagrane łącznie 30 razy. Wśród nich znajdziemy takie tytuły jak: „Romantycy”, „Rewizor”, „Kinky Boots”, „Człowiek z La Manchy”, „Cabaret”, „Zamek”. Szczególnym wydarzeniem festiwalu będzie premiera „Amadeusza" Petera Shaffera
w reżyserii Anny Wieczur, która odbędzie się 8 lipca na Scenie im. G. Holoubka.
W inscenizacji z muzyką na żywo w rolach głównych zobaczymy Marcina Hycnara oraz Adama Ferencego.
Teatr w plenerze
Teatr Polonia i OCH Teatr zapraszają na spotkanie z teatrem w przestrzeni miasta. Spektakle grane będą w lipcu na Placu Konstytucji, a w sierpniu na ul. Grójeckiej 65 (pod OCH Teatrem) oraz w Koneserze na Pradze. Wśród propozycji dla widzów znalazły się przedstawienia dla dzieci m.in.: „Szelmostwa Lisa Witalisa”, „Jaś i Małgosia” czy też „Czerwony kapturek” oraz dla dorosłych: „Flamenco namiętnie”, „Związek otwarty”, „Lament na Placu Konstytucji”, „Starość jest piękna”. Wstęp na wszystkie spektakle jest darmowy.
W Kwadracie na Marszałkowskiej
W wakacyjne miesiące gra także Teatr Kwadrat. Na Marszałkowską 138 zapraszamy na spektakle znane i lubiane, m.in.: „Szalone nożyczki”, „Kłamstewka”, „Godzinka spokoju” czy „Ślub doskonały”. Widzowie w lipcu zobaczą także przedpremierowe pokazy nowego spektaklu, „Za jakie grzechy?” w reżyserii Andrzeja Nejmana. To multikulturowa komedia na podstawie francuskiego kinowego hitu z 2014 roku.
Przestrzeń dla kultury
Od 1 lipca w Nowym Teatrze można oglądać wystawę Zbigniewa Libery „Synczyzna”. Zdjęcia prekursora tzw. sztuki krytycznej prezentowane są na dużej scenie. Wśród prac znanych, choć rzadko pokazywanych, jak „Wyjście ludzi z miast” (wypożyczonej na tę okazję z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie) czy „Polskiej gościnności”, artysta pokaże również zupełnie nowe realizacje.
W lipcu odbędzie się także przegląd filmów Ulrike Ottinger „Pomiędzy dokumentem a kreacją”. Teatr zaprasza także na „Lost in translation” – darmowe, sierpniowe półkolonie dla młodzież w wieku 14-18 lat z Polski, Ukrainy i Białorusi.
#polacyrobiateatr
Teatr Druga Strefa, warszawska społeczna instytucja kultury, zaprasza na lipcowy autorski festiwal teatralny #polacyrobiateatr. Tegoroczna edycja będzie już trzecią, a zgodnie
z festiwalową tradycją na scenie pojawią się m.in. uczestniczki i uczestnicy ubiegłorocznych spotkań. To, co ich łączy, poza narodowością, to fakt, że, na co dzień tworzą i pracują poza granicami kraju. W programie m.in.: spektakl Theater Zentrifuge e.V. STUDIO 2 z Berlina, „KKAAFFKKAA... wyobraziłe(a)ś mnie sobie inaczej...”, DIVADLO KONTRA ze Słowacji, tym razem ze spektaklem „BABY REINDEER”. Trzeci raz wystąpi Mangrova Teatro z Turynu, który zaprezentuje premierę pod tytułem „TERESKA K”.
Na Emilii Plater w szkole nie jest nudno
Komuna Warszawa, inna warszawska społeczna instytucja kultury, zaprasza do udziału
w wydarzeniach kulturalnych w siedzibie – Szkole przy Emilii Plater 31. Poleca kino, teatr, grę terenową oraz szkołę gotowania. W repertuarze m.in.: premiera teatralna „Rytuał miłosny” w reżyserii Daniela Kotowskiego, koncert legendarnej grupy „Księżyc”, nagrodzony na Berlinale film „W pętli ryzyka i fantazji” Ryûsuke Hamaguchiego czy najnowszy film mistrza azjatyckiego kina Apichatponga Weerasethakula - „Memoria”.