null

Grand Prix 16. Festiwalu Pięć Smaków dla filmu z Tajlandii

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Na zakończonej stacjonarnej edycji Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków ogłoszono jego zwycięzców. „Arnold jest wzorowym uczniem” Sorayosa Prapapana oraz „Wiosenny pobrzask" Fumito Fujikawy - to filmy wyróżnione przez jury.

Zwycięzcy 16. edycji Pięciu Smaków

Jury zdecydowało, że Grand Prix 16. Pięciu Smaków otrzyma film „Arnold jest wzorowym uczniem” Sorayosa Prapapana z Tajlandii.

Tak uzasadniali swój wybór:

Postanowiliśmy nagrodzić film, który przemówił do nas swoim wywrotowym, a jednocześnie żartobliwym podejściem do tego, co polityczne. Poprzez odmalowanie obrazu młodego pokolenia, sprzeciwiającego się despotycznemu reżimowi, film poruszył nas swoją szczerością i odwagą.  Zostaliśmy porwani tą inspirująca historią, zrealizowaną w śmiałym stylu, łączącym filuterny ton ze swobodną techniką filmową. Z wielką przyjemnością ogłaszamy, że Międzynarodowe Jury 16. Festiwalu Pięć Smaków przyznaje nagrodę filmowi "Arnold jest wzorowym uczniem" w reżyserii Sorayosa Prapapana.

Film dostępny jest online i zobaczyć go można na stronie Pięciu Smaków.

Honorowe wyróżnienie trafia do japońskiego filmu „Wiosenny pobrzask” Fumito Fujikawy.

Postanowiliśmy wyróżnić dzieło, którego pozorny spokój i prostota upodabniają film do wiersza haiku. Kamera jest w nim tyleż obserwatorem, co uczestnikiem procesu stopniowego rozpadu rodziny, a obraz łączy formalną oszczędność z antropologiczną wrażliwością. W uznaniu dla uważnego studium życia i relacji Międzynarodowe People’s Jury zdecydowało przyznać wyróżnienie Fumito Fujikawie za film “Wiosenny pobrzask”.

Film zobaczyć można online na stronie festiwalowej.

International People’s Jury 16. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków obradowało w składzie: Simon Ramshaw (Wielka Brytania), Dora Leu (Rumunia), Khushi Jain (Wielka Brytania), Sara Carotenuto (Włochy), Siria Falleroni (Włochy), Suphon Niamkamnoet (Estonia), Stefano Facchinetti (Belgia), Aleksander Michalec (Polska), Aleksander Kmak (Polska) i Basia Majchrowicz (Polska).

Azja w domu

Aż do 4 grudnia trwa edycja online festiwalu. Na platformie dostępnych jest 30 filmów. Karnety on-line są dostępne do ostatniego dnia wydarzenia.

W programie festiwalu w tym roku znalazły się m.in. odrestaurowane arcydzieła Edwarda Yanga oraz nowości i klasyki z Hongkongu, kojące japońskie narracje, których zadaniem jest zapewnienie widzom dobrego samopoczucia oraz przerażające horrory, nowe głosy utalentowanych twórców oraz największe przeboje spod rąk uznanych już filmowców.