null

Laureaci / komiks i powieść graficzna. Daniej Odija, Wojciech Stefaniec „Rege”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Laureaci Nagrody Literackiej Warszawy stojący na scenie, obok stoją jurorzy
Autor: Jessica Nadziejko

Laureatami w kategorii komiks i powieść graficzna zostali: Daniel Odija (autor powieści, opowiadań i komiksów) i Wojciech Stefaniec (autor okładek do książek, płyt muzycznych i gazet oraz twórca komiksów). Jury za najlepszą publikację 2022 roku uznało ich książkę „Rege” (trzecią część komiksowej tetralogii „Bardo"), wydaną przez wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy.

Sny, pasja akwarystyczna, poezja, aktualna sytuacja społeczna i geopolityczna, szeroko pojęta literatura fantastyczno-naukowa (z naciskiem na P.K. Dicka i S. Lema), Tybetańska Księga Umarłych.

- tak o swojej inspiracji do powstania komiksu mówi Daniel Odija.

Narysowany przez siebie komiks Wojciech Stefaniec inspirowany jest – jego zdaniem – otaczającym nas światem. Autor tak określa swoje dzieło:

REGE opowiada o warstwach społecznych z naciskiem na władzę, jej bezwzględność i bezczelność. REGE uwypukla podziały międzyludzkie, rasizm, ideologie i wojny. Skończyłem rysować REGE 14 lutego 2022 roku. Inwazja Rosji na Ukrainę nastąpiła 24 lutego 2022... Podsumowując... Inspiracją do REGE jest otaczający nas świat. 

Karolina Szymaniak i Piotr Sadzik tak uzasadniają wybór jury w laudacji:

Rege to wyrazisty głos w naszych współczesnych dyskusjach toczonych w cieniu wojny, katastrofy naturalnej i wzrastających w siłę autorytaryzmów. Komiks, który wypróbowuje i podważa różne języki, którymi z kryzysem próbujemy sobie radzić. Nie jest to optymistyczna diagnoza.

Zachęcamy do lektury komiksu. Książki nominowane i nagrodzone w naszej Nagrodzie są dostępne w warszawskich bibliotekach publicznych.