Laureat / książka o tematyce w warszawskiej. Błażek Brzostek „Wstecz”

Młoda kobieta czyta książkę Wstecz Błażeja Brzoistka, w tle miasto, plac, wieżowce
Zaczytana Warszawa

Najlepszą publikacją 2021 roku w kategorii książka o tematyce warszawskiej w ocenie jurorów jest „Wstecz. Historia Warszawy do początku” Błażeja Brzostka. Wydało ją Muzeum Warszawy. Autor wyróżnionego tytułu jest badaczem historii społecznej i dziejów miast. W swoim pisarskim dorobku ma przede wszystkim książki o Warszawie, m.in. taką, w której zestawia ze sobą historię Bukaresztu i Warszawy.

Jarosław Klejnocki tak pisze w laudacji o książce „Wstecz”:

Każda intrygująca historia, także ta przez duże, ”H” może zanudzić, jeśli jest źle opowiedziana. Dobra opowieść ma swój własny, rozpoznawalny język, swój zamysł konstrukcyjny oraz swoją dynamikę. Jest niepowtarzalna i pozostaje w pamięci. Jan Amos Komenski ukuł taką regułę, że opowieść (choć on miał akurat na myśli opowieści dydaktyczne, ale to w tym przypadku nic nie szkodzi) należy rozpocząć od tego, co słuchaczowi – tu czytelnikowi – bliskie, by poprowadzić ku temu, co dalekie. Adam Zagajewski wyobraził sobie dzieje, jako film kręcony przez Największego Reżysera i w jednym ze swych wierszy napisał: „Bóg cofa taśmę”.

Właściwie już wszystko powiedziałem o książce Błażeja Brzostka „Wstecz. Historia Warszawy do początku”. W tym przypadku bóg opowieści, jakim jest autor, cofa taśmę i rozpoczyna swą narrację od dziś, by poprowadzić nas w przeszłość. Pod jego piórem czy może pod klawiszami narracja meandruje: od perspektywy ogólnej po jednostkową, gdy oglądamy miasto oczami żyjących ongiś bohaterów; od klasycznego wykładu popularnonaukowego po reportaż, teatralny dramat i komedię, od poważnej narracji po anegdotę. Jest to więc opowieść historyczna, a przecież ze wszech miar literacka. Czyta się wspaniale.

Zachęcamy do lektury. Książki nagrodzonych oraz wszystkich nominowanych są dostępne w warszawskich bibliotekach publicznych.