null

Laureat / poezja. Tomasz Bąk „O, tu jestem”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zaczytana Warszawa

Laureatem 15. edycji Nagrody w kategorii poezja został Tomasz Bąk za tom „O, tu jestem” wydany przez Wydawnictwo WBPiCAK. Oprócz nagrodzonej pozycji, poeta jest autorem jeszcze czterech innych książek z wierszami i jednoaktówki. Ma też na swoim koncie inne nagrody literackie.

Sekretarz jury Maciej Jakubowiak tak pisze w laudacji o nagrodzonym:

Jest wreszcie strategia uniku, wymierzona w świat, w którym – jak pisze Tomasz Bąk – "portale randkowe doskonale wiedzą, że szukasz kogoś, / z kim do końca życia będziesz oglądać telewizję".

W tej rzeczywistości algorytmicznych determinizmów, który nie pozostawia ani trochę swobody, trzeba pielęgnować wiarę, że „Pod pewnymi warunkami zdarza się coś, / co naprawdę się nie zdarza". Takich warunków można szukać wyłącznie w glitchu, w pomyłce, w błędzie, który na krótką chwilę pozwoli powiedzieć „O, tu jestem”.

Właśnie do takiego niemożliwego miejsca wędruje tegoroczna Nagroda Literacka miasta stołecznego Warszawy w kategorii poezja. Otrzymuje ją Tomasz Bąk za książkę „O, tu jestem”.

Zachęcamy do lektury. Książki nagrodzonych oraz wszystkich nominowanych są dostępne w warszawskich bibliotekach publicznych.