null

Laureat / proza. Andrzej Stasiuk „Przewóz”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Młody mężczyzna czyta książkę Andrzeja Stasiuka "Przewóz" przed witryną cukierni
Zaczytana Warszawa

W kategorii proza laureatem 15. Nagrody Literackiej został Andrzej Stasiuk za książkę „Przewóz” wydaną przez Wydawnictwo Czarne. To ponowne wyróżnienie Nagrodą dla tego twórcy. Poprzednio laur przyniosła mu publikacja „Wschód" (2015).

Co wpłynęło na decyzję jury? Eliza Kącka i Karolina Szymaniak tak napisały w laudacji:

Szczególna jest atmosfera tuż przed wybuchem wojny. „Przewóz” to jedna z powieści z takim właśnie dreszczem założycielskim. Ale w odróżnieniu od większości z nich nie ma tu kontrastu między ostatnią spokojną nocą a kataklizmem nazajutrz. Brzeg rzeki granicznej, na którym skupia autor swoich bohaterów, podmywany jest już od dawna przez wojnę, okrucieństwo i napięte oczekiwanie. A Stasiuk jak nikt potrafi oddać sensualność tej atmosfery.

Ale nie tylko o nią idzie. Idzie o rytm, w jakim toczy się opowieść. O rytm wspomnień. Idzie wreszcie o samą granicę i jej rytmy. Bo nie da się ukryć, to wedle niej orientują się zdarzenia, ludzie i słowa. A my, żyjący w świecie poprzecinanym wieloma bolesnymi granicami, doceniamy szczególnie ten walor powieści. Powieści, która ujęłą nas intensywnością swojego niespokojnego nurtu.

I tę powieść postanowiliśmy nagrodzić.

Zachęcamy do lektury. Książki nagrodzonych oraz wszystkich nominowanych są dostępne w warszawskich bibliotekach publicznych.