W kategorii literatura dziecięca (tekst i ilustracje) bezkonkurencyjna okazała się „Tkaczka chmur” Katarzyny Jackowskiej-Enemuo (tekst) i Marianny Sztymy (ilustracje) z wydawnictwa Albus. Autorka tekstu jest antropolożką kultury, muzykantką, opowiadaczką, autorką projektu „Nieuchronne” i serii podcastów radiowej Dwójki „Między światem a zaświatem”. Marianna Sztyma za swoje ilustracje była parokrotnie wyróżniana w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY i konkursie Najpiękniejsze Książki Roku
W laudacji Agnieszka Sowińska w imieniu jurorów pisze:
To, co nieuchronne trudno ubrać jest w słowa. Gdy tym, co nieuchronne jest śmierć dziecka, słowa stają się nieporadne, bezradne. Katarzyna Jackowska-Enemuo dokonała rzeczy, zdawałoby się niemożliwej: z opowieści o własnej stracie utkała promienną baśń. Trzy Zorze w pałacu Słońca przędą nici ludzkiego losu i każdemu nowonarodzonemu dziecku ofiarują jakiś dar. Siostrzyczce przypadł dar tkania: spod jej palców wychodziły krajki, kilimki, chusty, narzuty... Gdy dziewczynka zaczyna chorować, jej Braciszek wyrusza do ogrodu złego Czarnoksiężnika po złoty owoc, który ma moc uzdrawiania każdej choroby. Udaje mu się, jednak droga powrotna to droga wielkich prób: musi przepłynąć rzekę smutku, przemierzyć wściekły las i otchłań rozpaczy. Gdy w końcu dociera do Siostrzyczki, ta zjada owoc i wyrusza do pałacu Słońca, by spełnić swoje największe marzenie – tkać sukienki dla chmur.
Wykorzystując elementy tradycyjnej baśni, Katarzyna Jackowska-Enemuo w subtelny, kojący sposób przeprowadza nas symbolicznie przez żałobę – tym, którzy są na to gotowi, pozwala zmierzyć się z utratą, rozpaczą, ze śmiercią. I co najważniejsze: przynosi ukojenie. Katarzyna Jackowska-Enemuo ma niezwykły dar snucia żywej opowieści, w jej języku słychać zmieniające się tonacje: od delikatnych tonów w głosie Zórz po przyspieszający bicie serca opis czasu prób, przez smutek tak wielki, że z trudem w nim nie toniemy razem z Braciszkiem, po radosny srebrzysty głosik Siostrzyczki po zjedzeniu złotego jabłka.
Warstwa narracji splata się z poetyckimi obrazami Marianny Sztymy, jak w tradycyjnej tkaninie dwuosnowowej, w której warstwy przenikają się, by stworzyć wypełnioną światłem, ponadczasową opowieść.
Literacką Nagrodę m.st Warszawy w kategorii literatura dla dzieci otrzymują Katarzyna Jackowska-Enemuo oraz Marianna Sztyma za książkę „Tkaczka chmur”.
Zachęcamy do lektury. Książki nagrodzonych oraz wszystkich nominowanych są dostępne w warszawskich bibliotekach publicznych.