null

Lektury na wakacje. Polecamy książki z 14. Nagrody Literackiej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dwie kobiety siedzą na kocyku w parku, na którym posatwiono owoce i filiżanki z herbatą. Jedna z nich trzyma w rękach otwarta książkę pt. Którędy do Yellostone?
Autor: m.st. Warszawa

Okres wypoczynku sprzyja czytaniu książek. Polecamy tytuły nominowane w tym roku do 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii literatura dziecięca (tekst i ilustracje). Znajdziecie je w miejskich bibliotekach publicznych oraz w Warszawskich Czytelniach Nagrody Literackiej.

Agnieszka Sowińska, jurorka Nagrody Literackiej i specjalistka od literatury dla dzieci napisała w laudacji:

W „Skąd jestem?” Agnieszka Kacprzyk rzeczowo, a jednocześnie z niezwykłą delikatnością i uwagą na dziecięcą wrażliwość, podejmuje temat seksualności i poczęcia. Marianna Sztyma nie boi się realistycznego obrazu ciała w ilustracji skierowanej do kilkulatka, a jednocześnie potrafi pokazać nagie ciało w sposób pozbawiony jakiejkolwiek wulgarności, a fizyczność aktu seksualnego, porodu oddać poprzez metafory, zbliżające ilustracje do tekstu poetyckiego.


W „Którędy do Yellowstone?” Aleksandra i Daniel Mizielińscy wraz z melancholijnym pesymistą żubrem Kubą i postrzeloną, egzaltowaną wiewiórką Ulą zabierają nas w podróż po parkach narodowych na każdym z siedmiu kontynentów. W tej podróży łączą narrację komiksową z ilustracjami inspirowanymi dawnymi rycinami z ksiąg przyrodniczych, pełne szczegółów rozkładówki z zielnikiem. W swojej opowieści o złożonych ekosystemach pokazują ich piękno, wielowarstwowość, ich kruchość. Uświadamiają, że właściwie nie ma osobnych gałęzi wiedzy, że wszystkie się ze sobą splatają, dodają sobie nawzajem sensów.


W „Przedszkolu Barbary Wiewiórki” Rafał Witek stworzył grupę przedszkolną, w której każdy jest mile widziany – i nie ma znaczenia, jak bardzo różni się od pozostałych przedszkolaków. W tym przedszkolu Malina odkrywa, czym jest przyjaźń, empatia zrozumienie dla potrzeb tych, którzy są odmienni od nas, bawiąc się i współpracując z Jeżykiem, Dzięciołem, Szczeniaczkiem, Fretką, Królikiem. Ta książka to piękna lekcji tolerancji, z humorem napisana przez Rafała Witka, zilustrowana z wdziękiem przez Aleksandrę Fabię.

14. Nagrodę Literacką m.st. Warszawy orzymali Aleksandra i Daniel Mizielińscy za „Którędy do Yellowstone?” Oczywiście zachęcamy do lektury wszystkich trzech książek, które są dostępne w bibliotekach publicznych oraz Warszawskich Czytelniach Nagrody Literackiej.