
Warszawskie instytucje kultury wśród nagrodzonych w plebiscycie Lider Dostępnych Wydarzeń. Wręczenie nagród nastąpiło podczas jubileuszowej gali Festiwalu Kultury Bez Barier. Właśnie rozpoczyna się 10. edycja tego wydarzenia, współorganizowanego przez Warszawę. Festiwal potrwa do 9 października.
Uroczysta gala, podczas której podsumowano poprzednie festiwalowe edycje, odbyła się 29 września w Mazowieckim Instytucie Kultury. Tytuł Lidera Dostępnych Wydarzeń otrzymały: Orange Warsaw Festival/Alter Art (Najlepsze Dostępne Wydarzenie), Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (Najlepsza Dostępna Oferta), Teatr 21 (Najlepsza Dostępna Oferta), Mazowiecki Instytut Kultury (Nagroda Publiczności) i TR Warszawa (Grand Prix Plebiscytu Lider Dostępnych Wydarzeń).
Wielkie święto dostępności
10. Festiwal Kultury Bez Barier rozpoczyna się 30 września i potrwa do 9 października w 15 polskich miastach, m.in. w Warszawie. Hasło przewodnie jubileuszowej edycji brzmi MOŻEMY! W programie ponad dwieście wydarzeń: spektakle, pokazy filmowe, wystawy, spacery, spotkania i warsztaty, udostępnione za pomocą napisów dla niesłyszących, tłumaczenia na polski język migowy, audiodeskrypcji, pętli indukcyjnej, materiałów do dotykania czy pomocy festiwalowych asystentów.
Na festiwalu nie zabraknie również propozycji dla publiczności obcojęzycznej. W tym roku jest to program w języku ukraińskim, a w nim m.in. warsztaty dla szkół w Teatrze Lalka czy oprowadzanie z przewodnikiem w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie i Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Szczegółowy program festiwalu dostępny na stronie www.fkbb.pl. Miasto Stołeczne Warszawa jest współorganizatorem Festiwalu Kultury Bez Barier.
TR Warszawa i Teatr 21 razem
Oba stołeczne teatry nagrodzone w plebiscycie Lider Dostępnych Wydarzeń łączą siły w projekcie scenicznym, który ma premierę w pierwszym dniu Festiwalu Kultury Bez Barier. Spektakl „Razem” w reżyserii Justyny Sobczyk, z udziałem aktorów Teatru 21 i TR Warszawa, jest częścią cyklu „Porozmawiajmy o (niepełno)sprawnościach”, którego celem jest realne likwidowanie barier w dostępie do kultury.