null

Powitanie wakacji z warszawską stypendystką

Drukuj otwiera się w nowej karcie
rysunek przedstawia pięcioosobowy, uskrzydlony zespół muzyczny, otoczony wstęgą klawiatury
Maja Kowalczyk zaprasza na koncert 24 czerwca

Maja Kowalczyk, aktorka Teatru 21, której pasją jest muzyka i taniec, zaprasza na koncert zatytułowany „Miasto nasze, my w nim”. To będzie zwieńczenie działań zrealizowanych dzięki stypendium artystycznemu m.st. Warszawy.

Maja Kowalczyk jest pierwszą osobą z zespołem Downa, która otrzymała stypendium artystyczne m.st. Warszawy (stypendium półroczne, styczeń-czerwiec 2022). Od wielu lat jest związana z Teatrem 21, gdzie zagrała w większości przedstawień. Spełnia się również w innych projektach artystycznych – grała m.in. w Nowym Teatrze w przedstawieniu „Konstytucja na chór Polaków ” w reż. Marty Górnickiej i warszawskiej wersji spektaklu “Gala” (reż. Jérôme Bel) podczas Festiwalu Ciało/Umysł. Gra na saksofonie, maluje, pisze wiersze, wciąż szuka nowych wyzwań. 

Projekt stypendialny
Głównym założeniem projektu stypendialnego Mai Kowalczyk (tytuł przedsięwzięcia - „Mam tak samo, jak Ty. Miasto moje, Ja w nim”) było zbadanie, czy Warszawa jest gotowa na przyjęcie twórczyni z 16-letnim dorobkiem artystycznym bez stygmatu niepełnosprawności. Poprzez osobiste doświadczenie stypendystka próbuje opowiedzieć o mieście, w którym jako kobieta i artystka z zespołem Downa żyje i tworzy na co dzień.

Muzyczny finał projektu 
Wydarzeniem, które zamyka realizowany przez sześć miesięcy projekt stypendialny, będzie koncert „Miasto nasze, my w nim”. Odbędzie się w piątek 24 czerwca w Komunie Warszawa, na terenie boiska dawnego liceum przy ul. Emilii Plater 31. Początek koncertu o godzinie 18.00, a na scenie pojawią się zaprzyjaźnione grupy muzyczne, m.in. Tośmy Są, w której występuje Maja Kowalczyk.  

Zadebiutuje formacja Innym Razem, czyli Maja Micorek na perkusji i trzech tajemniczym panów z gitarami. Joanna Sarnecka zabierze nas w świat rumuńskich dźwięków i opowieści na akordeonie. Katarzyna Kurzawska w towarzystwie gitarzysty Tomasz Krawczyka zada nam pytanie, dokąd zmierzamy i jaka jest nasza droga? Nieskrępowana grupa Tośmy Są, czyli Laszlo, Piotrek, Maja, Michał, Olek, Natalia i Krzysiek, odbędzie improwizowaną podróż muzyczną w dowolnym kierunku. A na koniec DJ LUKAS poprowadzi dyskotekę. I tak powitamy wakacje.  

- czytamy na stronie Mai Kowalczyk.

Wstęp na koncert jest wolny. Na miejscu będzie też można kupić cegiełki-wejściówki w formie plakietek, które zaprojektowała artystka.