null

(po)ŻYDOWSKIE. Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata - wystawa

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
17.05.2024 11:00 - 16.12.2024 11:00
Muzeum Historii Żydów Polskich, Mordechaja Anielewicza 6
obraz Majera Kirszenblata, Przedstawienie purimowe "Krakowskie Wesele",
Przedstawienie purimowe "Krakowskie Wesele" | Autor: Majer Kirszenblat

Nowa wystawa czasowa w Muzeum POLIN odkrywa mniej znaną historię Opatowa, jednego z wielu polskich miasteczek, które przed wojną zamieszkiwane były przez Polaków i Żydów. Swoistym przewodnikiem po nieistniejącym już świecie będzie malarz, Majer Kirszenblat.

Na nowej wystawie czasowej Muzeum POLIN opowiada mniej znaną historię Opatowa, jednego z wielu polskich miasteczek, które przed wojną zamieszkiwane były przez Polaków i Żydów.

Pokazuje, że polskie miasteczka skrywają w sobie dwie równoległe historie. Jedna, ta o nas samych, jest pamiętana. Druga, ta o żydowskich mieszkańcach, sąsiadach, których już nie ma, zapomniana i przemilczana. A przecież Żydzi przed wojną mieszkali w około tysiącu polskich miasteczek nazywanych sztetlami.

Wystawą "(po)ŻYDOWSKIE" Muzeum POLIN odsłania ślady po żydowskich mieszkańcach Opatowa, którzy przed wojną stanowili 60% całej społeczności. Malarz Majer Kirszenblat, wspominając sztetl swojej młodości, niezwykle barwnie przywraca pamięć o dawnych ludziach, wydarzeniach, codziennym życiu i zwyczajach. W obrazach pełnych kolorów, wyobraźni i humoru widzimy świat, którego już nie ma. Poznajemy naszą wspólną, zapomnianą historię.

Szczegółowe informacje na stronie Muzeum POLIN.

Wydarzenie zapewnia następujące udogodnienia