null

Majówka z kulturą – polecamy!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
fragmenty wystawy w Muzeum Warszawy

Ciekawa wystawa, spektakl albo seans, a może interesująca lektura? Długi majowy weekend to świetna okazja, by nadrobić kulturalne zaległości.

Muzeum Warszawy

Tuż przed majówką otworzyły się wystawy, które gorąco polecamy. W Muzeum Warszawy można już oglądać długo oczekiwaną prezentację twórczości Grażyny Hase, królowej mody polskiej. Wystawa “Grażyna Hase. Zawsze w modzie” to ponad 200 eksponatów – strojów, dodatków, ale także fotografii, materiałów prasowych, nagrań. Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń, między innymi specjalne seanse w kameralnym kinie Syrena, spotkania, debaty, oprowadzania, warsztaty rodzinne. Jest w czym wybierać.  

Muzeum Karykatury

#PatrzęCzujęRysuję – to hasło przyświeca wystawie w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Można na niej zobaczyć blisko 300 rysunków autorstwa następujących artystek: Marii Apoleiki, Matyldy Damięckiej, Magdy Danaj, Marty Frej, Małgorzaty Halber, Karoliny Plewińskiej, Agnieszki Szczepaniak, Kamili Szcześniak, Moniki Szydłowskiej i Marty Zabłockiej.

Dziesięć rożnych artystek, dziesięć spojrzeń na ten sam świat. Świat kobiet nieobojętnych na to, co wydarza się wokół nich, ale też określony przez normy i okoliczności, które kobiet szczególnie dotyczą.

- pisze kuratorka wystawy w Muzeum Karykatury, Kinga Dunin. Wystawa czynna od soboty 30 kwietnia. 

Plenerowa wystawa DSH

Z okazji obchodzonego własnie Roku Władysława Bartoszewskiego Dom Spotkań z Historią otworzył na Skwerze im. J. Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu wystawę plenerową Władysław Bartoszewski. Więcej niż przyzwoitość. Warto obejrzeć ją w czasie majówkowego spaceru Traktem Królewskim.

Muzeum POLIN

Kto nie widział jeszcze czasowej wystawy “Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, może nadrobić zaległość w długi majowy weekend. W dniach 1-3 maja Muzeum jest otwarte dla zwiedzających w godzinach 10.00-18.00.

Dobre lektury na majówkę

Kto szuka ciekawych tytułów do przeczytania, niech koniecznie sięgnie po listy nominowanych do stołecznych nagród: Nagrody Literackiej m.st. Warszawy czy Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W obu konkursach wybrano w sumie 20 najciekawszych tytułów wydanych w ubiegłym roku – zarówno książek prozatorskich, poezji, literatury dla dzieci, reportaży. W jubileuszowej edycji Nagrody Literackiej po raz pierwszy zostanie nagrodzona ksiązka w kategorii komiks i powieść graficzna. 

A może teatr lub kino?

Propozycji kulturalnych na majówkę jest bardzo dużo. Zachęcamy do odwiedzania naszego profilu na Facebooku, a także stron internetowych warszawskich instytucji kultury. Życzymy dobrego wypoczynku – z kulturą, oczywiście.