null

Malarki warszawskie. Szkice ze sztuki zwanej naiwną – wystawa w Muzeum Etnograficznym

Drukuj otwiera się w nowej karcie
01.12.2022 11:00 - 04.06.2023 18:00
Napisy obok reprodukcji obrazu przedstawiającego fragment miejskiego parku.
Nowa wystawa Muzeum Etnograficznego

Wystawa „Malarki warszawskie” to opowieść o pełnych pasji kobietach, którym sens życia nadało tworzenie sztuki. Jej bohaterkami są: Maria Korsak, Leokadia Płonkowa, Halina Walicka i Łucja Mickiewicz.

Bohaterki wystawy tworzyły dzieła, które mimo że należą do jednego nurtu sztuki, to jednak zauważalnie różnią się od siebie. Maria Korsak znana jest jako malarka warszawskich parków, która w niezwykle dekoracyjnych obrazach „stylizowała” przyrodę czyniąc ją elegancką, chociaż nierzeczywistą. Leokadia Płonkowa dała się poznać jako malarka o zadziwiającej wrażliwości kolorystycznej. Halina Walicka z kolei malowała odrealnione, idylliczne sceny, zaś Łucja Mickiewicz to przede wszystkim twórczyni oryginalnych haftowanych pejzaży.

Wystawa „Malarki warszawskie” stwarza okazję, by spojrzeć na miasto tak, jak widziały je autorki eksponowanych prac. Wszystkie one tworzyły w Warszawie i związek z nią znalazł silne odbicie w ich twórczości. Wystawa umożliwi doświadczenie odbycia spaceru ulicami miasta, kierując się punktami, które zaznaczyły się w życiorysach malarek.

Wystawę czasową „Malarki warszawskie. Szkice ze sztuki zwanej naiwną” będzie można oglądać przez kilka miesięcy, od 1 grudnia 2022 do 4 czerwca 2023 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, ul. Kredytowa 1.

Wystawie towarzyszyć będzie program edukacyjny dla osób z niepełnosprawnościami, realizowany wspólnie z Fundacją Dostępnej Kultury Wizualnej „Wielozmysły”.

Malarki warszawskie. Szkice ze sztuki zwanej naiwną – wystawa na stronach Muzeum Etnograficznego

Sprawdź lokalizację na mapie