null

Książka-finalistka: „Spinalonga” Małgorzaty Gołoty

Drukuj otwiera się w nowej karcie

„Spinalonga. Wyspa trędowatych” to jedna z pięciu książek nominowanych do tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Reportaż opublikowało Wydawnictwo Agora.

Historia wyspy, na której jeszcze w latach 50. XX wieku przymusowo izolowano osoby chore na trąd, zmusza do namysłu nad naszą odwieczną skłonnością do stygmatyzowania bliźnich pod absurdalnymi pretekstami. Trędowatych uznawano za zagrożenie z przyczyn, których ‒ jak się okazuje ‒ nie da się do końca wytłumaczyć racjonalnie. Opowiadając o greckim leprozorium, Małgorzata Gołota podsuwa skojarzenia nie tylko z Holocaustem, ale też z losem członków wszelkich mniejszości, którzy wciąż żyją w lęku, że ich stygmat zostanie zauważony. 

- pisze o książce “Spinalonga” przewodnicząca jury Nagrody, Katarzyna Surmiak-Domańska

Małgorzata Gołota to dziennikarka Radia TOK FM i Wirtualnej Polski, autorka serii podcastów ekologicznych „Koniec świata” i „Klimat zmian”, lektorka. W 2018 roku była rzeczniczką prasową kampanii „Kocham. Szanuję” dedykowanej tysiącom polskich kobiet, które doświadczają przemocy domowej. Jest także współautorką książki Krótka ulica, długa historia. Próżna, Plac Grzybowski i okolice.