null

Nibylandia, Szekspir i miłość - sezon premier trwa!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dwójka młodych ludzi - dziewczyna w sukience, chłopak w spodniach i kurtce, siedzacy na schodach kamienicy i przytulający się
„Podróżnicy” Teatr Żydowski | Autor: fot. Marek Zimakiewicz

Historia Piotrusia Pana, musical o pierwszej czarnej gwieździe światowego teatru, opowieść o dwójce młodych ludzi i Marcu`68 czy też farsa arcymistrza gatunku Raya Cooneya, autora kultowego „Mayday" - to wszystko do zobaczenia na początku marca w stołecznych teatrach.

Podróż do Nibylandii

Marcowy sezon premierowy rozpoczyna nowy spektakl w Teatrze Dramatycznym. „Piotruś Pan” w reżyserii Anny Ilczuk to opowieść o radości, przygodach, snach i marzeniach a także zaproszenie do rozmowy o dziecięcych emocjach i do przyjrzenia się, skąd się biorą i na jakie sposoby mogą być bezpiecznie wyrażane. Historia uciekającego przed dorosłością chłopca staje się okazją do zapewnienia wszystkich chłopców – tych zagubionych i tych niezagubionych – że mogą tęsknić, bać się, płakać, smucić i że nie zawsze muszą być dzielni.

Premiera „Piotrusia Pana” – na dużej scenie Teatru Dramatycznego już 4 marca.

Miłość, rewolucja i teatr

4 marca premierę będzie także miał najnowszy musical Teatru Syrena. „Czarny Szekspir” to spektakl o Irze Aldridge'u - pierwszym wielkim czarnym aktorze, znanym w całym świecie. Akcja spektaklu toczy się w połowie XIX wieku, w dobie chwiejących się w Europie autorytarnych rządów i buzujących ruchów rewolucyjnych i narodowowyzwoleńczych. Musical łączy cechy historyczno-politycznego thrillera, kryminału i bohaterskiego eposu. To opowieść o miłości, buncie, a przede wszystkim - o teatrze.
Autorami „Czarnego Szekspira" są: Jacek Mikołajczyk (libretto, teksty piosenek i reżyseria) oraz Tomasz Filipczak (muzyka i kierownictwo muzyczne).

Miłość i historia

Warszawa, rok 1968. Maturzyści – Pola i Kuba – są zakochani, planują wspólne wakacje i przysłe życie. I wtedy przychodzi Marzec`68...Ich historię przedstawia najnowszy spektakl Teatru Żydowskiego Podróżnicy”. Przedstawienie to historia dwójki ludzi, których łączy miłość, a rozdziela wszystko to, co dzieje się wokół nich. Wygnani na tułaczkę po świecie i po własnych życiach, szukają siebie w krótkich spotkaniach. Im więcej lat mija, tym trudniej odnaleźć w sobie zakochanych nastolatków, których historia rozdzieliła w 1968 roku.

Premiera – 8 marca. Tekst „Podróżników" autorstwa Pawła Mossakowskiego zdobył wyróżnienie w finale Konkursu im. Szymona Szurmieja na Dramat Współczesny o Tematyce Żydowskiej. Spektakl powstał z okazji rocznicy wydarzeń marca '68.

Czy wiesz, kim jesteś?

Pewnego wieczoru podczas kolacji główny bohater sztuki „Kim jest pan Schmitt?” orientuje się, że nic nie jest tak jak do tej pory. Pozornie nadal z żoną przebywają we własnym mieszkaniu, ale jednak nic się nie zgadza – na ścianie zamiast portretu matki wisi obraz przedstawiający psa myśliwskiego, w biblioteczce znajdują się inne książki, a w szafach rzeczy obcych ludzi.

Sébastien Thiéry w swojej lekko surrealistycznej tragikomedii bada ludzką skłonność do oportunizmu, sprawdza, jak łatwo poddajemy się presji innych, a ile jesteśmy w stanie znieść w obronie własnych przekonań i racji.

Premiera spektaklu „Kim jest pan Schmitt?” na scenie Teatru Współczesnego – 11 marca.

Farsa z widokiem na parlament

Okno na parlament” – najnowszy spektakl Och-Teatru to kolejna farsa arcymistrza gatunku Raya Cooneya, autora słynnego „Mayday”. Sztuka opowiada o ty, jak prawicowy parlamentarzysta wikła się w romans z sekretarką lewicy, podczas kiedy jego rząd przeżywa kryzys. Zaplątani w tę intrygę zostają pracownicy hotelu i zazdrośni współmałżonkowie...

Premiera spektaklu w reżyserii Krystyny Jandy – 16 marca.