null

Maria Mazzotta i Stelios Petrakis – 18. Festiwal Skrzyżowania Kultur

Drukuj otwiera się w nowej karcie
09.09.2022 19:00 - 09.09.2022 22:00
Dziecięcy rysunek przedstawiający kolorowych ludzi w kolorowych ubraniach tańczących i bawiących się wspólnie. Na górze tekst: "18. Festiwal Skrzyżowania Kultur w Warszawie, Teatr Dramatyczny 9-11 Września".
18. Festiwal Skrzyżowania Kultur

W programie tegorocznej, 18. edycji Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, tradycyjnie już pojawią się zespoły z różnych kontynentów naszego globu. Zobaczymy artystów z Włoch, Grecji, Białorusi, Ukrainy, Estonii, a także Mali czy Korei Płd. Nie zabraknie również akcentów polskich.

Maria Mazzotta

W kulturze ludowej południowych Włoch muzyka i taniec postrzegane są jako lekarstwo na różnego rodzaju dolegliwości, nie tylko na legendarne już ukąszenie pająka, ale także na miłosne cierpienia. O miłości – zarówno tej uskrzydlającej i czułej, jak też desperackiej i chorej – przejmująco śpiewa Maria Mazzotta, jedna z najbardziej charakterystycznych artystek z południa Italii. „Amoreamaro”, czyli „słodko-gorzka miłość”, to jej najnowsza solowa płyta i program, z którym z powodzeniem odbywa trasę koncertową po Europie.
 

Stelios Petrakis

Wyraziste i żywe melodie, transowe taneczne rytmy, epickie pieśni i lamenty – wirtuoz liry Stelios Petrakis ze swoim kwartetem dumnie prezentuje muzyczne tradycje rodzinnej wyspy, poprzez oryginalne melodie i własne kompozycje utrzymane w stylu muzyki kreteńskiej.

Kreteńska lira, niewielki i trzystrunowy smyczkowy instrument, dla Kreteńczyków jest symbolem dumy i tożsamości – do dziś można go usłyszeć podczas tradycyjnych świąt, ale również w radiu, telewizji i na koncertach. Wraz z lauto są to instrumenty z męskiego świata, w którym biegłość i umiejętności techniczne w grze oraz improwizacji były doprowadzane do granic - również fizycznych, jako że coraz szybsza muzyka napędzała akrobatyczne popisy tancerzy. Słuchano też eposów, w tym wciąż popularnego „Erotokritos”, historii o miłości, honorze i odwadze wyśpiewywanej w rytm mantinades, słynnych kreteńskich dwuwierszy, do dziś również improwizowanych i wyrażających emocje mieszkańców wyspy.

źródło: Festiwal Skrzyżowanie Kultur

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.