null

Yegor Zabelov (Białoruś) + Daria Kosiek i Dakh Daughters (Ukraina) – 18. Festiwal Skrzyżowania Kultur

Drukuj otwiera się w nowej karcie
10.09.2022 16:00 - 10.09.2022 19:00
Dziecięcy rysunek przedstawiający kolorowych ludzi w kolorowych ubraniach tańczących i bawiących się wspólnie. Na górze tekst: "18. Festiwal Skrzyżowania Kultur w Warszawie, Teatr Dramatyczny 9-11 Września".
18. Festiwal Skrzyżowania Kultur

W programie tegorocznej, 18. edycji Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, tradycyjnie już pojawią się zespoły z różnych kontynentów naszego globu. Zobaczymy artystów z Włoch, Grecji, Białorusi, Ukrainy, Estonii, a także Mali czy Korei Płd. Nie zabraknie również akcentów polskich.

Yegor Zabelov + Daria Kosiek

Akordeon w rękach Yegora Zabelova to instrument o niezwykłych możliwościach, pejzażach dźwiękowych i pole do niemal mistycznych eksperymentów, pochłaniających go na scenie bez reszty. Białoruski muzyk pochodzi z Mińska, tam zaczął grać na akordeonie jako siedmiolatek, później studiował ten instrument w Wyższej Szkole Muzycznej. Dość szybko jednak związał się ze sceną alternatywną i zaczął tworzyć własne kompozycje. Popularność zyskał dzięki założonym przez siebie na Białorusi zespołom Gurzuf i Yegor Zabelov Trio, z którymi koncertował w całej Europie. Spora część jego dorobku artystycznego związana jest z Polską – współpracował m.in. z Włodzimierzem „Kiniorem” Kiniorskim i Lao Che, tworzył muzykę do spektakli teatralnych i niemych filmów, w tym słynnego „Golema” z 1920 roku na zamówienie Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.

Wraz z Yegorem gościnnie wystąpi Daria Kosiek – jedno z najciekawszych objawień polskiej sceny folkowej ostatnich lat, wokalistka obsypanego nagrodami tria Wernyhora z Sanoka. Daria pochodzi z rodziny bojkowskiej, wychowała się w Białym Borze, dużym skupisku ludności pochodzenia ukraińskiego na Pomorzu Zachodnim. Z muzyką tradycyjną obcowała od dawna, pieśni Karpat stale jej towarzyszyły dzięki rodzinnym korzeniom sięgającym Dołżycy k/Cisnej.

Dakh Daughters

Jedyny w swoim rodzaju muzyczno-eksperymentalny kabaret, freak show na pograniczu teatru i muzyki, atmosfera francuskiego salonu, w którym Mireille Mathieu śpiewając ukraińskie melodie zaprzyjaźnia się z Marilynem Mansonem, a The Tiger Lillies z CocoRosie. Intelektualna i kreatywna rozrywka, na pierwszym miejscu stawiająca miłość, wolność i piękno. Dakh Daughters bawią się z odbiorcą i doskonale manipulują emocjami publiczności.

Dakh Daughters to zespół, który powstał w 2012 roku dzięki spotkaniu siedmiu aktorek w Centrum Sztuki Współczesnej Dakh w Kijowie. Jak same mówią, połączyła je scena, a scalił Vlad Troitsky, założyciel zespołu Dakha Brakha i dyrektor teatru. Wszechstronne artystki grają na kilkunastu instrumentach, śpiewają w kilku językach i ukraińskich dialektach sięgając często po tradycyjne melodie, korzystają z tekstów od Szekspira i Szewczenki po Bukowskiego i Shaggy’ego. Ich znakiem rozpoznawczym są pomalowane na biało twarze, ciemne oczy i krwistoczerwone usta, niczym u postaci z niemych filmów.

źródło: Festiwal Skrzyżowanie Kultur

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.