null

Pozdrowienia z Warszawy Marii Skłodowskiej

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Fragment wystawy w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, na manekinach ubrania z epoki
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

Ten tydzień upływa pod znakiem wspomnień o Marii Skłodowskiej-Curie. W środę 21 lutego mija dokładnie sto lat od przyznania jej tytułu Honorowej Obywatelki Warszawy. Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przygotowało z tej okazji kilka specjalnych wydarzeń. Zapraszamy na Freta 16!

Najsłynniejsza na świecie warszawianka, odkrywczyni dwóch pierwiastków: polonu i radu, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, uczona, której badania i odkrycia zmieniły bieg współczesnej nauki, zostawiła wspaniałe dziedzictwo materialne i niematerialne. Co miałaby dziś do powiedzenia? Czego życzyłaby współczesnym warszawiakom, Europejczykom? Jakie przesłanie wysłałaby w świat? Z okazji stulecia nadania Marii Skłodowskiej-Curie tytułu Honorowej Obywatelki

Warszawy Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie zachęca do wysyłania pozdrowień z rodzinnego miasta noblistki. 21 lutego w muzeum będą czekały na wszystkich okolicznościowe pocztówki.

Pocztówka z noblistką
Na pocztówce zostały utrwalone miejsca związane z Marią Skłodowską- Curie: Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (ul Przyrynek 2), w którym została ochrzczona; Instytut Radowy w Warszawie (ul. Wawelska 15); Plac Zamkowy z widokiem na ul. Krakowskie Przedmieście (codzienny szlak do gimnazjum, a potem miejsce pracy badawczej w dawnym Muzeum Przemysłu i Rolnictwa); Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie (ul. Freta 16) i Nabrzeże Wiślane na wysokości Starego Miasta, gdzie mała Maria wraz z siostrą i ciotką chodziły „na galary po jabłka zanim ściśnie mróz” (cytat z książki „Maria Curie” Ewy Curie). Fotografia bohaterki pochodzi z okładki specjalnego wydania „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” z 7 listopada 1927 r., wydanego z okazji 60-tych urodzin uczonej. 

Urodzona w Warszawie
Maria Skłodowska przyszła na świat w kamienicy przy ul. Freta 16, w miejscu gdzie jej mama prowadziła szkołę dla panien. W Warszawie przyszła noblistka skończyła najpierw prywatną pensję u Jadwigi Sikorskiej, a potem III Żeńskie Gimnazjum Rządowe. Tu uczestniczyła w kursach nielegalnej uczelni wyższej jaką był Uniwersytet Latający, aż wreszcie podjęła naukę w pracowniach: fizycznej i chemicznej, mieszczących się przy ul. Krakowskie Przedmieście (dziś numer 66). Po latach wspominała, że gdyby nie nauczono jej w Warszawie analizy chemicznej, nie wydzieliłaby radu. Z inicjatywy dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla, w jej rodzinnym mieście powstał Instytut Radowy. Utworzenie nowoczesnej instytucji leczniczej i badawczej było spełnieniem marzenia Marii Skłodowskiej-Curie. Dziś to Narodowy Instytut Onkologii.  Odkrycia Marii Skłodowskiej-Curie dały początek: chemii pierwiastków promieniotwórczych – radiochemii; fizyce i chemii jądrowej oraz nowej gałęzi medycyny – radioterapii, która stała się postawą współczesnej onkologii.

Gorset i kitel
W Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie dobiega końca wystawa czasowa pt.„Grażyna Hase na tropie Marii Skłodowskiej-Curie”. Zanim jednak kreacje zainspirowane stylem uczonej oraz trendami przełomu XIX i XX wieku wrócą do pracowni projektantki, Muzeum zaprasza na wyprawę z historią mody w tle.

Współpracująca przy tworzeniu ekspozycji historyczka sztuki i kustoszka – Agnieszka Dąbrowska przygotowała wykład, który zatytułowała: Gorset i kitel. O modzie damskiej w czasach Marii Skłodowskiej-Curie.

Biografia Marii Skłodowskiej-Curie ilustruje przemiany kulturowe, których była świadkiem i do których się przyczyniła. Utrwalone na fotografiach wizerunki noblistki dokumentują także jej stroje. Odzwierciedlają one zarówno zmiany mody jak i etapy życia Skłodowskiej- Curie: skromny budżet pensjonarki z rodziny warszawskich inteligentów, aspiracje guwernantki, obyczaje studentki Sorbony - miłośniczki ekstrawaganckiego sportu rowerowego, a potem naukowczyni, pracującej laboratorium i matki dwóch córek. Gorset i tiurniura, emancypacja kobiet, postęp w przemyśle tekstylnym, upowszechnienie się konfekcji – to hasła anonsujące metamorfozy mody damskiej w ostatnich dekadach XIX wieku i pierwszych dziesięcioleciach wieku XX, którym przyjrzymy się przez pryzmat garderoby Marii Skłodowskiej-Curie

 – zapowiada Agnieszka Dąbrowska. Wykład odbędzie się w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w piątek 23 lutego o godzinie 18.00 i będzie transmitowany online.