Maria Sławek, Sinfonia Varsovia, Anna Duczmal-Mróz - koncert orkiestrowy - Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu

05.08.2021 19:00 - 05.08.2021 20:00

To już drugi rok z rzędu, gdy Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu odbywa się w cieniu pandemii. 21 koncertów tegorocznej edycji, podzielonych na cykle: orkiestrowy (czwartki), familijny (soboty), kameralny (niedziele) obficie czerpać będzie z różnorodności geograficznej, z dialogu kompozytorów z różnymi tradycjami. W cyklu Eksperymentalnych wtorków usłyszymy i zobaczymy natomiast, jak na wyzwania teraźniejszości i problemy dzisiejszego człowieka reagują kompozytorzy współcześni.

Program koncertu pozwoli nam spojrzeć na idee bliskości i dali. Czy zawsze bliskie oznacza znane i podobne? Czy inność i odrębność implikują oddalenie? Czy w końcu jedność czasu i miejsca tylko i wyłącznie zbliża? Odpowiedzi na te pytania będziemy szukać w utworach Mieczysława Wajnberga i Igora Strawińskiego. Zastanowimy się też nad tym, jaka jest dla nas, słuchaczy z Warszawy XXI wieku, ich muzyka – bliska czy daleka? Wspomnianych twórców tyleż łączy, co dzieli. Są sobie poniekąd bliscy, a jednocześnie tak odlegli. Obydwaj działali w XX wieku, chociaż dzieliły ich prawie dwa pokolenia. Obydwaj w encyklopediach figurują jako kompozytorzy rosyjscy, mimo że urodzony pod Petersburgiem Strawiński większą część swojego dorosłego życia spędził w Stanach Zjednoczonych, zaś Wajnberg, choć żył, tworzył i zmarł w Moskwie, urodził się w Warszawie. Co ciekawe, polskie wątki skrywa też biografia Strawińskiego.

Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu >>>